Košický U.S. Steel si vlani udržal vysoké tržby, zisk železiarní sa však prepadol o polovicu

, Redakcia

Výnosy košických železiarní sa vlani v podstate nezmenili, zisk sa z rekordného roku 2021 scvrkol na polovicu. Vyplýva to z údajov, ktoré materská firma košického U.S. Steelu poskytla burzovým regulačným orgánom v Spojených štátoch amerických.

Čisté výnosy koncernového európskeho segmentu, ktorý pozostáva práve z košických oceliarní, v minulom roku dosiahli 4,256 miliardy amerických dolárov, čo medziročne znamenalo iba minimálny pokles o 10 miliónov dolárov. Zisk oceliarní pred zdanením a úrokmi sa však prepadol z takmer miliardy dolárov v roku 2021 na vlaňajších 444 miliónov dolárov.

Materský koncern U.S. Steel tento vývoj vo svojej európskej pobočke pripisuje nižšiemu objemu predaja, rastúcim cenám vstupov a energií a slabšiemu kurzu eura. Tieto negatívne vplyvy boli čiastočne kompenzované medziročne vyššími predajnými cenami vyrábaných produktov.

Výroba klesla o vyše pätinu

Potvrdzujú to aj samotné údaje o výrobe a predaji produktov z košickej fabriky. Výroba surovej ocele sa totiž medziročne znížila až o 22 % na 3,839 milióna ton, Kým v roku 2021 výroba v závode fungovala na plné obrátky, vlani už boli kapacity využité iba na 77 %.

Dodávky ocele zákazníkom zároveň klesli o 13 % na 3,759 milióna ton. Všetky tieto poklesy tak čiastočne kompenzovali spomínané nárasty predajných cien, ktoré boli oproti roku 2021 vyššie o 13 % na úrovni 1090 amerických dolárov za tonu ocele.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Spoločnosť na vývoj trhových podmienok vlani reagovala aj odstavením jednej z vysokých pecí v košických oceliarňach. Tá bola opätovne spustená v januári tohto roku.

U.S. Steel pritom v minulom roku v košických oceliarňach preinvestoval 90 miliónov dolárov, čo bolo o 33 miliónov dolárov viac, ako rok predtým. Investície smerovali vysokých pecí, kontrolného systému, zlepšovania kvality odpadových vôd, železničnej infraštruktúry a ďalších menších projektov.

Viac o téme: U.S. Steel, výsledky

Súvisiace články

Aktuálne správy