Hyundai a LGES postavia v USA továreň na batérie za 4,3 miliardy USD

Juhokórejské spoločnosti Hyundai Motor Group a LG Energy Solution (LGES) postavia v Spojených štátoch závod na výrobu batérií do elektromobilov za 4,3 miliardy USD. Fabrika sa začne stavať v druhej polovici tohto roka. Produkcia batérií by sa mala rozbehnúť najskôr koncom roka 2025. Vyplýva to z vyhlásenia spoločností.

Aby kupujúci v USA mohli získať daňové úľavy na nákup elektromobilu, musia výrobcovia splniť prísne požiadavky na pôvod komponentov a surovín pri batériách. Vozidlá Hyundai Motor a sesterské automobilky Kia v súčasnosti nemajú nárok na túto úľavu. Nová motoráreň by mala pomôcť k tomu, aby vozidlá túto úľavu získali.

Nový závod sa bude nachádzať v štáte Georgia a bude súčasťou nového montážneho závodu na elektromobily firmy Hyundai. Vznikne v ňom približne 3000 pracovných miest. Ročná výrobná kapacita má byť 30 gigawatthodín (GWh). To stačí pre približne 300 000 elektromobilov, čo je predpokladaná počiatočná kapacita výroby priľahlého montážneho závodu. Neskôr plánuje rozšíriť výrobu na 500 000 vozidiel.

Hyundai je treťou najväčšou automobilkou na svete

Hyundai Motor Group je treťou najväčšou automobilkou na svete podľa počtu predaných vozidiel. V novom podniku bude vlastniť každá z firiem polovičný podiel. LGES dodáva tiež ďalším automobilkám, vrátane spoločností Tesla a General Motors. Závod s automobilkou Hyundai bude už siedmym závodom na batérie, ktorý má v prevádzke alebo vo výstavbe v USA.

Hyundai má v USA tiež spoločný podnik na výrobu batérií pre elektromobily s firmou SK On, batériovou divíziou firmy SK Innovation. Taktiež tento závod má začať výrobu v roku 2025 a zamestná 3500 osôb, uviedli agentúry AP a Reuters.

Viac o téme: americký dolár USD, elektromobily, Hyundai, Spojené štáty americké USA, továreň

Súvisiace články

Aktuálne správy