Americký prezident Joe Biden sa podľa očakávania rozhodol zablokovať plánované prevzatie americkej oceliarne U.S. Steel, ktorú sa za 14,9 miliardy dolárov chystal kúpiť japonský rival Nippon Steel.
Biden svoje rozhodnutie zdôvodnil obavami, že by transakcia mohla nepriaznivo poznamenať národnú bezpečnosť. Americká oceliareň vlastní aj košické železiarne U.S. Steel Košice, predtým Východoslovenské železiarne.
Bidenov krok sa dlho očakával. Znamená odrezanie dôležitej kapitálovej linky pre U.S. Steel, považovanú za americkú ikonu, ktorá sa ale dlhší čas potýka s problémami. U.S. Steel uviedla, že bez sľúbených investícií japonskej firmy, ktoré majú predstavovať takmer tri miliardy dolárov, bude musieť zastaviť prevádzku dôležitých hutí.
Biden sa rozhodol chystanú transakciu zablokovať napriek opačnému názoru niektorých vysokopostavených poradcov, ktorí sa obávajú, že by takýto krok mohol poškodiť americko-japonské vzťahy, upozornil denník The Washington Post. Odvoláva sa pritom na dvoch nemenovaných predstaviteľov Bidenovej vlády.
Japonsko je dôležitým spojencom USA v indo-pacifickom regióne, kde obavy Washingtonu vyvoláva hospodársky a vojenský vzostup Číny a hrozby zo strany Severnej Kórey. Tokio je tiež najväčším investorom v USA.
Mala by spoločnosť U.S. Steel zostať v amerických rukách?
Nippon Steel v reakcii uviedla, že ju aj firmu U.S. Steel rozhodnutie amerického prezidenta sklamalo. Obaja výrobcovia ocele v spoločnom vyhlásení uviedli, že „podniknú všetky vhodné kroky“ na ochranu svojich zákonných práv. „Je to, žiaľ, varovný signál pre všetky spoločnosti so sídlom v spojeneckej krajine USA, ktoré uvažujú o významných investíciách v Spojených štátoch,“ dodali obe firmy.
Biely dom podľa agentúry Reuters uviedol, že rozhodnutie zablokovať prevzatie sa netýka Japonska. Motívom podľa neho bolo zachovanie výroby ocele v Spojených štátoch.
Proti dohode je aj novozvolený prezident Donald Trump, ktorý sľúbil, že obchodu zabráni, a vplyvné americké odbory. Biden už skôr vyhlásil, že chce, aby firmu U.S. Steel vlastnil a riadil domáci subjekt. Spojením by vznikol tretí najväčší výrobca ocele na svete podľa objemu produkcie.
Akcionári prijali jednoznačné rozhodnutie
Firma Nippon Steel ponúkla za druhého najväčšieho amerického výrobcu ocele vysokú prémiu. Akcionári U.S. Steel dohodu schválili drvivou väčšinou vlani v apríli.
Viceprezident pre výskum ocele v poradenskej spoločnosti Rystad Energy uviedol, že zablokovanie dohody môže v krátkodobom horizonte odradiť medzinárodných investorov od podávania ponúk na politicky citlivé americké spoločnosti s odborovo organizovanými zamestnancami.
Spoločnosť U.S. Steel bola založená v roku 1901 a má sídlo v Pensylvánii. Bývala symbolom americkej ekonomickej zdatnosti, v poslednom čase ale len ťažko drží krok so zahraničnou konkurenciou. Predvlani jej medzi najväčšími oceliarňami sveta podľa údajov Svetového združenia ocele (WSA) patrilo 24. miesto. Jej akcie okolo 17:45 SEČ strácali okolo šiestich percent za situácie, keď trh ako celok rastie.