Holandskému pivovaru Heineken vlani klesol prevádzkový zisk takmer o štvrtinu

Holandskému výrobcovi piva Heineken v minulom roku klesol prevádzkový zisk takmer o štvrtinu na 3,23 miliardy eur. Spoločnosť to oznámila v stredajšej tlačovej správe. Investorov navyše sklamal výhľad na tento rok, čo viedlo zhruba k päťpercentnému poklesu ceny akcií podniku.

Bez započítania mimoriadnych nákladov, zmien v podnikovej štruktúre a výkyvov menových kurzov sa vlani prevádzkový zisk zvýšil o 1,7 percenta. V tomto roku firma čaká nárast v nízkych až vysokých jednotkách percent, zatiaľ čo priemerný odhad analytikov predstavuje podľa agentúry Reuters približne desať percent.

„Pri pohľade na rok 2024 zostávame ohľadom globálnej ekonomiky a geopolitických vyhliadok obozretní,“ uviedol šéf podniku Dolf van den Brink. Dodal, že Heineken sa teraz zameria na rast tržieb a bude sa snažiť zabezpečiť rovnováhu medzi rastom objemu predaja a predajných cien.

Výrobcovia piva v minulom roku výrazne zvyšovali ceny, aby si tak vykompenzovali rast nákladov. To malo negatívny vplyv na objem predaja.

Tržby spoločnosti sa v minulom roku zvýšili takmer o päť percent

Tržby spoločnosti Heineken sa v minulom roku zvýšili takmer o päť percent na 36,38 miliardy eur. Objem predaja piva naopak takmer o päť percent klesol. „Cenová politika ovplyvnila objem predaja, to je zjavné,“ uviedol šéf Heinekenu.

Spoločnosť Heineken je druhým najväčším výrobcom piva na svete za americkým konkurentom Anheuser-Busch Inbev. Pôsobí aj na Slovensku a v Česku.

Viac o téme: Heineken , pivo , pivovary , potravinársky priemysel , tržby , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy