Fico začína opäť úradovať: Budeme trvať na zákaze dovozu niektorých agrokomodít z Ukrajiny, povedal na žatve! (foto)

Slovensko bude naďalej trvať na zákaze dovozu niektorých agrokomodít z Ukrajiny na svoj trh, bude chrániť svojich farmárov. Uviedol to na žatevnom dni v Slovenskej Novej Vsi premiér Robert Fico, za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (obaja Smer-SD), zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a miestnych farmárov.

„My neprepadneme módnym trendom a neustúpime, pokiaľ ide o dovozy poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny. Naďalej platí, že je tu určitý zoznam, nazývame ho sankčný zoznam, určitých produktov, ktoré nemienime dovážať z Ukrajiny,“ priblížil predseda vlády SR Robert Fico.

Pripomenul, že na tému dovozov agrokomodít hovoril s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. „Vysvetľoval som mu, že my si nemôžeme zničiť slovenské poľnohospodárstvo. Povedal som mu, že chápeme, že Ukrajina má problém a potrebuje pomoc. Jediné, čo sme pre vás pripravení urobiť, je vytvoriť koridor cez Slovensko, ktorý zabezpečí vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Pokiaľ však ide o ich umiestňovanie na území Slovenska, tak toto principiálne odmietame, pretože musíme chrániť slovenských poľnohospodárov,“ zdôraznil Fico.

Malo by Slovensko zakazovať dovoz niektorých agrokomodít z Ukrajiny?

V súvislosti s budúcou integráciou Ukrajiny sa podľa Takáčových slov budú musieť zmeniť pestovateľská orientácia slovenských poľnohospodárov. „V celej Európe, ale aj u nás, bude musieť nastať zmena v kontexte potenciálneho vstupu Ukrajiny do EÚ. Slovenskí poľnohospodári, ktorí len pestujú tri-štyri komodity a ktoré vyvážajú do krajín západnej Európy, tak už nebudú ich môcť vyvážať. Ich trhy sú nahradené ukrajinskými dodávateľmi,“ vysvetlil.

Takto vyzeral pracovný výjazd premiéra Roberta Fica na Žatevnom dni vo Voderadoch:

Slovenskí poľnohospodári sa podľa agroministra budú musieť zamyslieť a následne zmeniť – diverzifikovať svoju agroprodukciu. „Táto diverzifikácia bude spočívať vo výraznejšej orientácii na špeciálnu rastlinnú a špeciálnu živočíšnu výrobu. Poľnohospodári budú musieť pestovať viac ovocia, zeleniny a zvyšovať stavy hospodárskych zvierat,“ dodal minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Viac o téme: agrokomodity , Denys Šmyhaľ , dovoz , import , ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR MPRV , poľnohospodárstvo , premiér , Richard Takáč , Róbert Fico , Ukrajina , žatva

Súvisiace články

Aktuálne správy