Faktor West: Adidas stálo ukončenie spolupráce s rapperom stovky miliónov, firme hrozí prvá strata za tri dekády

Nemeckému výrobcovi športovej obuvi a oblečenia Adidas vlani klesol zisk z bežnej činnosti o 83 percent na 254 miliónov eur. Firma zápasila s vysokou infláciou a problémami v Číne, kvôli obvineniam z antisemitizmu potom zrušila spoluprácu s rapperom Kanyom Westom. Adidas to uviedol vo svojom oznámení a dodal, že tento rok by mohol zaznamenať prvú celoročnú stratu za 30 rokov. Firma tiež zníži dividendu.

Hrubá marža spoločnosti klesla o 3,4 bodu na 47,3 percenta. Tento ukazovateľ meria ziskovosť firmy, vo všeobecnosti je to hrubý zisk ako percentuálny podiel na tržbách.

Adidas navrhuje vyplatiť za minulý rok dividendu 0,70 eura na akciu. V predchádzajúcom roku predstavovala dividenda 3,30 eura za akciu.

Firma sa stále vyrovnáva s následkami ukončenia partnerstva s Westom, ktoré prinieslo lukratívny rad tenisiek Yeezy. Od 1. januára firmu vedie Björn Gulden, podľa ktorého sa Adidas musí znovu zamerať na svoju hlavnú činnosť. Firmu podľa riaditeľa čaká prechodový rok, kým sa v ďalších rokoch vráti k zisku.

Nepredané Yeezy a obrovské straty

Adidas uviedol, že sa stále rozhoduje, čo urobí so zásobami nepredaných topánok Yeezy. Ukončenie spolupráce s rapperom Westom firmu vo štvrtom štvrťroku stálo 600 miliónov eur na tržbách, topánky Yeezy by tento rok odhadom vyniesli 1,2 miliardy dolárov.

Okrem Westa sa firma vlani predčasne rozlúčila s generálnym riaditeľom Kasperom Rorstedom. Jeho odchod Adidas podľa výročnej správy vyjde takmer na 16 miliónov eur.

Viac o téme: Adidas, akcie, dividendy, Kanye West, tržby, výsledky, Yeezy

Súvisiace články

Aktuálne správy