Čína bude dotovať nákupy smartfónov, aby podporila domáce výdavky

Čína rozšíri dotácie poskytované spotrebiteľom tiež na nákup smartfónov a ďalšej elektroniky. Chce tak podporiť domáce výdavky v čase, keď jej hrozí zavedenie nových amerických ciel. S odvolaním sa na informácie čínskeho úradu pre hospodárske plánovanie to uviedla agentúra Bloomberg. Program spotrebiteľských podpory sa už vzťahuje na nákup áut a domácich spotrebičov, teraz sa tak rozšíri aj na telefóny, tablety či smart hodinky.

Čínski spotrebitelia si teraz nechávajú smartfóny dlhšie. Dôvodom je na jednej strane nedostatok zaujímavých nových funkcií pri prístrojoch, ale tiež všeobecné uťahovanie opaskov. Podobne ako v prípade automobilov či práčiek investori dúfajú, že stimuly oživia najväčší svetový trh so smartfónmi a podporia predaj značiek Huawei Technologies a Xiaomi, a tiež nákupné platformy ako Alibaba a JD.com.

Čína chce novým krokom podporiť spotrebu, a kompenzovať tak dopady prípadných amerických ciel na čínsky vývoz, ktorý bol hlavným pohonom ekonomického rastu krajiny. Už druhýkrát za posledných desať rokov v decembri najvyšší čínski predstavitelia stanovili stimuláciu výdavkov a domáceho dopytu za svoju hlavnú prioritu na rok 2025.

Vláda výrazne zvýši predaj osobitných štátnych dlhopisov

Vláda výrazne zvýši predaj osobitných štátnych dlhopisov s mimoriadne dlhou dobou splatnosti, ktorými chce program financovať. Okrem spotrebiteľov program pomáha aj firmám, a to pri financovaní modernizácie ich vybavenia, uviedol generálny tajomník Národnej komisie pre rozvoj a reformy Jüan Ta.

Koncom minulého roka niekoľko čínskych provincií začalo vlastné programy výmeny osobných zariadení a telefónov. Celoštátna iniciatíva by sa však mohla ukázať ako účinnejšia.

Centrálna vláda vlani v júli vyčlenila na podporu dotácií 300 miliárd jüanov (zhruba 40 miliárd eur). Peniaze získala zo špeciálnych štátnych dlhopisov. Vládny program a programy miestnych samospráv od septembra výrazne zvýšili predaj automobilov a domácich spotrebiteľov.

Čína už skôr dotovala nákupy mobilných telefónov pre vidiečanov

Čína už skôr dotovala nákupy mobilných telefónov v rámci rozsiahleho plánu stimulácie domácej spotreby, ktorý začala koncom roka 2007. Cieľom programu bolo čeliť dopadom globálnej finančnej krízy. Program bol zameraný na obyvateľstvo vidieka a zahŕňal aj nákup domácich spotrebičov, počítačov a automobilov. Ukončený bol v roku 2013.

Vládny výskumný úrad CAICT v piatok uviedol, že dodávky telefónov zahraničných značiek do Číny v novembri medziročne klesli o 47,4 percenta na 3,04 milióna kusov. Zo zahraničných značiek má dominantné postavenie na čínskom trhu Apple. Celkové dodávky telefónov v krajine, teda vrátane domácich značiek, v novembri medziročne klesli o 5,1 percenta na 29,61 milióna prístrojov.

Viac o téme: Čína , dlhopisy , dlhopisy pre obyvateľov , domáca spotreba , dotácie , smartfóny , spotrebitelia

Súvisiace články

Aktuálne správy