Predaj amerického oceliarskeho koncernu U.S. Steel japonskému Nippon Steelu vzbudzuje v zámorí naďalej vášne. Aktuálne ho verejne odmietla aj prezidentská kandidátka Kamala Harris.
Súčasná viceprezidentka Spojených štátov amerických a tiež kandidátka v nastávajúcich prezidentských voľbách Kamala Harris sa pridala k Joeovi Bidenovi a verejne odmietla predaj oceliarskej skupiny U.S. Steel do japonských rúk. Urobila tak počas vystúpenia v kampani v štáte Pensylvánia, ktorý je sídlom spoločnosti a tiež amerických oceliarskych odborov.
Súčasťou transakcie je pritom aj košický závod U.S. Steelu, ktorý je jediným podnikom skupiny mimo Spojených štátov amerických. Budúcnosť oceliarskej fabriky v Košiciach tak naďalej zostáva otázna.
„U.S. Steel je historická americká spoločnosť a pre našu krajinu je životne dôležité udržať silné americké oceliarske spoločnosti. U.S. Steel by mala zostať vo vlastníctve a prevádzke Američanov a vždy budem kryť chrbty amerických oceliarov,“ uviedla Harris podľa webu cnbc.com.
Prezidentská kandidátka sa tak pridala k svojmu demokratickému predchodcovi v kampani Joeovi Bidenovi, ktorý podobné vyhlásenia predniesol ešte v rámci svojej kampane, z ktorej neskôr odstúpil. Rovnako proti predaju U.S. Steelu japonskému oceliarskemu gigantovi Nippon Steel sa vyjadril aj republikánsky protikandidát Donald Trump.
Firmy sú odhodlané v transakcii pokračovať
Otázkou je, aký skutočný vplyv môžu mať tieto vyjadrenia na výsledok transakcie. Predaj totiž odhlasovali samotní akcionári a U.S. Steel sa na margo Harrisovej vyhlásení vyjadril, že „spoločnosť zostáva zaviazaná transakciou s Nippon Steel, ktorá je najlepšou voľbou pre našich zamestnancov, akcionárov, komunity a zákazníkov.“
U.S. Steel ďalej vo vyhlásení uviedla, že partnerstvo s Nippon Steel posilní americký oceliarsky priemysel, americké pracovné miesta a americké dodávateľské reťazce a zvýši konkurencieschopnosť a odolnosť amerického oceliarskeho priemyslu voči Číne.
Bol by predaj košického U.S. Steelu japonskému Nippon Steelu lepšou alternatívou?
Japonský Nippon Steel na vyhlásenia prezidentskej kandidátky reagoval podobne. „Akvizícia U.S. Steel oživí americký oceľový hrdzavý pás, prinesie úžitok americkým pracovníkom, miestnym komunitám a národnej bezpečnosti spôsobom, ktorý žiadna iná alternatíva nedokáže,“ uviedla spoločnosť.
Faktom však je, že akvizícia U.S. Steelu Japoncami je už poriadne ďaleko. Nippon Steel bol odhodlaný ju ukončiť do konca tohto roka, pričom už získal všetky potrebné povolenia tak od amerických, ako aj od európskych regulačných úradov.
O Košiciach sa mlčí
Pozícia košických oceliarní v celej transakcii je však naďalej veľmi nejasná. O ich budúcnosti sme sa totiž za takmer rok od ohlásenia obchodu za takmer 15 miliárd dolárov takmer nič nedozvedeli. Ako sa ukázalo po oznámení dohody o predaji v novembri minulého roka, ani sami Japonci totiž úplne nevedia, čo s jediným podnikom U.S. Steelu mimo Spojené štáty americké vlastne urobiť. Prioritne ich totiž zaujímal americký trh.
Ukázalo sa to vlani v decembri na telekonferencii so zástupcami finančného sektora. Na priamu otázku predstaviteľa finančného domu BNP Paribas, aké sú plány spoločnosti s jedinou európskou fabrikou U.S. Steelu, totiž reprezentatívny riaditeľ a výkonný viceprezident Nippon Steel Takahiro Mori odpovedal veľmi neurčito. Priznal totiž, že získanie košickej fabriky je cena, ktorú pôvodne neplánovali platiť a taktiež trh, na ktorý sa nechystali. „Po transakcii sa teda musíme zamyslieť nad tým, ako môžeme prevádzku v Európe využiť. To je moja momentálna situácia,“ povedal.
Mapa prevádzok Nippon Steel a U.S. Steel vo svete
Pripomenul pritom, že korporácia U.S. Steel mala stále svoje plány s košickým závodom, ktoré teraz bude musieť nový vlastník prelúskať. „Je to dobré, alebo nie? Po vyhodnotení tohto plánu začneme rozmýšľať, čo môžeme urobiť v budúcnosti,“ dodal.
Ovtedy sme opäť o košickom U.S. Steele v rámci celej transakcie vôbec nepočuli. Namiesto toho začali pribúdať hlasy odporu voči celému obchodu, ktoré si postupne posúvajú aj všetci prezidentskí kandidáti v amerických voľbách. Nippon Steel tak v celom obchode čelí enormnému tlaku, na pozadí ktorého sa budúcnosť košických oceliarní dostáva na druhú koľaj.