Ceny priemyselných výrobcov pokračujú v poklese: Výrazne sa prepadli ceny energií!

, TASR/red

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v apríli 2024 medziročne nižšie o 13,4 %. V medzimesačnom porovnaní ceny poklesli o 0,5 %. V súhrne za štyri mesiace roka 2024 boli tuzemské výrobné ceny v priemysle nižšie o 12 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 28,9 %. Nižšie ceny v priemyselnej výrobe podporila výroba dopravných prostriedkov o 0,5 %, výroba kovov o 5,3 %, výroba potravín, nápojov a tabaku o 3,3 % a tiež výroba z gumy a plastu o 1,1 %. Zvyšovanie cien naďalej zaznamenala dodávka vody o 9,4 %.

Ceny priemyselných výrobcov za export boli medziročne nižšie o 1,8 %, medzimesačne ostali na rovnakej úrovni. V súhrne za štyri mesiace roka 2024 boli ceny priemyselných výrobcov pre export nižšie ako pred rokom o 2,3 %.

Vývoj priemyselných cien nasleduje podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka trend na komoditných trhoch, keď medziročný vývoj veľkoobchodný cien elektrickej energie a zemného plynu naďalej pôsobí na pokles cien vstupov vo výrobe. „Po vládnych úpravách spotrebných daní, rastie naďalej cena dodávok pitnej vody, trend by sa však už v najbližších mesiacoch opakovať nemal,“ dodáva analytik.

Karty zamiešali aj jarné mrazy

Poľnohospodárska výroba reaguje cenami na situáciu zvyšujúcej sa ponuky obilia na európskom trhu a očakávané skoré žatvy po miernejšej zime v hlavných obilniciach. Na druhej strane, účinky mrazov dávajú podľa Tomáša Boháčka pocítiť nižšiu ponuku vo viacerých druhoch zeleniny a ovocia. Rastú zemiaky, keďže európske ceny zemiakového škrobu i surových zemiakov sa počas 2. štvrťroka 2024 viditeľne zvýšili v dôsledku silného spotrebiteľského dopytu a nižšej produkcie pre pretrvávajúce dažde v období zberu.

Ceny v stavebníctve rastú najmä v dôsledku sezónneho rastu mzdových nákladov, keďže počas jari a leta je najväčší dopyt po stavebných prácach. V cene stavebných materiálov sa podľa analytika opäť premieta najmä nižšia cena energií, ale aj pokles niektorých druhov priemyselných kovov, na druhej strane sa napríklad udržiava rastúca cena pieskov a štrkov, ktorých je dlhodobý nedostatok na celosvetovej úrovni.

Viac o téme: 365.bank , analytik , ceny , ekonomika , energetika , priemysel , Štatistický úrad SR ŠÚ , Tomáš Boháček

Súvisiace články

Aktuálne správy