Agro: Nemecko sa opäť stalo svetovou jednotkou v pestovaní chmeľu

Nemecko sa opäť stalo svetovou jednotkou v pestovaní chmeľu, keď po prvýkrát za posledných deväť rokov prekonalo Spojené štáty. Dôvodom je skutočnosť, že celosvetový pokles výmery pestovania sa v Nemecku tento rok prejavuje v oveľa menšom rozsahu, oznámil v utorok (18. 6.) Nemecký zväz pestovateľov chmeľu.

Výmera v Nemecku sa podľa zväzu tento rok zníži len o 340 hektárov na 20 300, zatiaľ čo v USA klesne o viac než 4500 hektárov na 17 850. Jednou z príčin celosvetového poklesu môžu byť pretrvávajúce vysoké zásoby chmeľu. Tie v poslednom čase viedli k znižovaniu cien, čím sa pestovanie chmeľu stalo menej atraktívnym. Situácia v odvetví znepokojuje aj nemeckých pestovateľov. Takmer celá produkcia sa používa na výrobu piva a predaj tohto nápoja celosvetovo stagnuje, čo vytvára tlak na trh.

Erich Lehmair zo zväzu nemeckých pestovateľov ponúkol niekoľko vysvetlení, prečo bol pokles v Spojených štátoch oveľa výraznejší než v Nemecku. V USA pestovatelia častejšie uzatvárajú kontrakty, ktoré sa dajú vypovedať, čo znamená, že podnikanie v odvetví stráca na atraktivite rýchlejšie než v Nemecku, uviedol. Na americkom trhu okrem toho pôsobia oveľa väčšie poľnohospodárske podniky, ktoré sú v prípade zlých vyhliadok nútené zmeniť svoje smerovanie, čiastočne aj pod tlakom bánk. V Nemecku sa na druhej strane pestovaniu chmeľu zvyčajne venujú menšie rodinné podniky, ktoré majú často dlhú tradíciu a nevzdávajú sa tak ľahko, priblížil Lehmair.

Viac o téme: agro , chmeľ , Nemecko , pestovatelia , pivo , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy