Názory čitateľov


Názory k článku:
Ropa naša najdrahšia

26. 12. 2005   aurelio@pobox.sk
Dolezity doplnok k clanku:
98% objemu na komoditnom trhu (teda aj ropy - CRUDE OIL) tvoria banky, obchodnici, spekulanti, hraci, investicne spolocnosti, atd., atd., ale len 1-2% z nich tvoria koncovi odberatelia! Takze cena je len zdanlivo ovplyvnena kratkodobymi, strednedobymi, ci dlhodobymi funadamentalnymi spravami ako napr. o stave zasob, o vojne v zalive, o prudkych mrazoch v severnej casti USA, o nicivych hurikanoch.
Ale, cena sa meni podla nalady trhu!
Nakolko na tieto spravy reaguju ludia-spekulanti z masa a kosti (98%), ludia so svojimi emocionalnymi vlastnostami - strach a chamtivost - tak podla toho aj stupa, ci klesa cena. To, ze zaujem o obchodovanie stupa, dokazuje jej vysoku likviditu a volatilitu. Takze, ak stupne vysoko cena, alebo poklesne, tak odpoved hladajte v emociach samotnych obchodnikov z Chicaga a NewYorku, vdaka ktorym trpi cely svet a naftovi producenti si mydlia ruky, ked napr. v zimnom obdobi dlhodobo poklesnu teploty pod priemer v oblasti, kde zije 50mil obyvatelov severnej ameriky. To je jeden z mnohych prikladov, ze cena je ovplyvnena emocnym postojom obchodnikov ;-).
Kto si uvedomuje, ze v ludskom, pracovnom, ale aj burzovnom zivote hraju hlavnu rolu emocie, tak vie o com pisem ;-). Ako dokaz uvediem tohtorocny hurikan Katrin, avsak par tyzdnov po nom teroristicky vybuch vyznamneho ropovodu v Iraku nemal ziadny vplyv na svetove ceny ropy :-), v tom case cena ropy nadalej padala ...
A na zaver: tohtorocna cena ropy vystupala o 100%, pricom celosvetovy rocny narast spotreby ropy je radovo v percentach ... :-) to predsa obchodnikov nezaujima ...
5. 11. 2005   petrch@regnet.cz
Zajimavy clanek. Bylo by jeste zajimavejsi, kdyby autor konfront  oval svoje stanoviska s ponekud jinymi odhady napri  klad tady: http://www.lif  eaftertheoilc  rash.net/ (anglicky) http  ://biom.cz/pr  evzate.stm?x=  236281 (cesky) V clanku mi chybi odhad toho, kdy ropa dojde a vliv spotreby ropy na dalsi sektory (zemedelstvi).   Je to vlastne analyza ceny ropy na zaklade nabidky a poptavky tzv. ceteris paribus - za predpokladu, ze vsechny ostatni vlivy se nemeni, ale vysoka volatilita ceny ukazuje, ze ty zanedbane vlivy jsou velmi podstatne a tak muze byt odhad zatizen velkymi chybami.  
1/1