Názory čitateľov


Názory k článku:
Kupujeme menej chleba: Trend poklesu spotreby nastal od roku 2006

16. 11. 2020   anonym
Sikovni ludia si uz bezne dnes pecu chlieb doma, niektori dokonca aj rozky. Kto neochutnal domaci zdravy chlebik bez chemickych konzervantov, prisad, recyklovanej struhanky pridavanej do cesta (castokrat prax u "majstrov pekarov" 😂) tak nepozna chut praveho chlebika. Cerstvy domaci chlebik je taka fajnotka, ze ak ju ochutnate a zacnete si ju robit doma, uz viac tu atrapu chleba predavanu v obchodoch kupovat nebudete. Podobne je natom aj mlieko z obchodov. Neviem, preco sa to predava pod nazvom ako mlieko, ked to so skutocnym mliekom ma malo co spolocne, je to klamanie spotrebitela. Tie gebuziny v obchodoch by mali mat oznacenie - "napoj s prichutou mlieka".
16. 11. 2020   anonym
nie vzdy mam na domaci kvaskovy cas, to je dovod preco este aj nakupujem
16. 11. 2020   anonym
Nemusi byt kvaskovy, moze byt aj z drozdia a navyse chlieb sa da odlozit aj do mraznicky a netreba ho piect kazdy den.
16. 11. 2020   anonym
Domaci chlieb je len tak zdravy, ako je zdrava muka, voda a drozdie, alebo kvasok, pripadne ako dobre sa v rure na pecenie, uvolnuju kovy, ako kobalt, nikel, chrom a dlasie zo spiral a smaltu vnutri peciacej truby.
Nakolko muka obsahuje celu skalu vsetkeho mozneho, domaci chlieb nieje ani zdravsi, len neobsahuje pridane latky, na stabilizaciu, predlzenie zivotnosti a neobsahuje recyklat zo struhanky.
ale rozhodne je drahsi, nie vsak zdravsi.
Psenicny chlieb zdravy nieje vobec.
Dovod preco sa neda kupit raz, alebo razna muka, je celkom prosty, aspov SR, lebo by kazdy zacal doma lacno palit moonshine whisky. Druhy problem je, ze raz dokaze zakerne splesniviet a rovnako aj muka a nasledky otravy su hrozne.
To co sa predava ako razna muka, obsahuje protipliesnove prisady, ktore rozhodne zdrave niesu
16. 11. 2020   anonym
Chleba kupujeme menej preto, ze sa na chleba nepodoba.
sme to, co jeme
Jeme vsetko mozne, ale nie skutocny chleba a nie skutocne pecivo. To, co sa za chleba povazuje dnes, su prevazne otruby, miesane zo zrnom, alebo mukou, nastavenou chemickymi kypriacimi substanciami, lepivymi prisadami, aby sa chleba nerozpadol a chleba nema vyzivovu hodnotu.
Pecivo je povatsinou naparovany a dopekany polotovar, ktory sa par hodin po zakupeni cerstvy, uz neda jest. Doba kedy kedy konzumny rozok tukovy, sa dal jest este tyzden po doneseni z obchodu je davno prec.
Ani prezle z bagety, niesu uz prezle.
Chleba je u nas tradicna potravina a ked nas Bolsevik krmil chlebom, tak za 30 rokov od roku 89, uz ani nevieme, co chleba vlastne je. On ten chleba vlastne nebol ani pocas 40 rokov bolsevika, takze vlastne nejeme chleba uz 70 rokov.
A to je dost dlha doba, aby sme zabudli, co to vlastne skutocny chleba vlastne bol.
16. 11. 2020   Jan Maly
To mas pravdu ze chlieb uz nie je chlebom, najlepsie si piect domaci, kvaskovy. A v neposlednom rade je podstatne, ale podstatne drahsi ten umely chleba.
16. 11. 2020   anonym
Domaci chleba, je utopia.
Na vypestovanie vlastneho obylia, nemame prakticky nezamorenu podu.
Nemame ani osivo, ktore by bolo nemorene.
Ked dnes niekto dokaze vypestovat doma, pomocou motyky a rylu, na kusku zahrady obilie z ktoreho sa da namliet muka, musi mat aj mlyn/cek na umletie muky.
A aj pec na pecenie chleba.
experimentalne, koronasviatkove pecenie chleba z hladkej muky z hypermarketu, je pocin velmi pozitivny, avsak len pre obohatenie distributorov energii a dodavatelske retazce,prevazne hypermarkety, ktore maju muku na paletach.
Na to, aby ludske zdroje v kolonii, mohli piect chleba doma, pri relanych nakladoch chlieb doma peceny, ci uz v plynovej, alebo elektrickej rure, alebo pekarni elektrickej, by potrebovali mat prijem aspon 1300 eur v cistom.
Chleba by stal totiz cca 1kg okolo 5 eur.
Mam rad experimenty a mam rad nadsenie.
Nemam rad, kde mi pride po tomto snazeni ucet za energie.
16. 11. 2020   anonym
P.s.
Muka kupovana v hypermarketoch, obsahuje rovnako rezidua pesticidov a herbicidov, dokonca tazke kovy, ako ortut, kadmium, dokonca castokrat vo vyssej miere, ako by si prial spotrebitel, co si mysli, ze ta muka je ok.
Tieto latky pochadzaju najma z zo spracovatelskeho procesu obylia, typicky roundap, ktory sa pouziva na vysusanie klasov na poliach, pred zatvou, hnojiva, ako guano a fosfaty, ronako aj kaly z COV, pouzivane na hnojenie pody.
Poda dnes cista, prakticky neexistuje, aj po teoretickom odlesneni pody, priemyselne spady su stale pritomne, aj ked nie tak intenzivne, ako kedysi.
Kedysi sme sa potykali z problemom PCB, ktore v mlieku bolo podla normy, aj 3mg/l dokonca v susenom mlieku a to ja v sunare, kludne 1mg/kg.
Ale vo vode su obsiahnute stale, najma na vychode SR, najma v okoli Humenneho, Michaloviec, KE..
1/1