Zvýši sa ochrana klientov bánk na Slovensku? SaS prišla s návrhom podstatnej zmeny

, TASR/red

Výpočet výšky vkladu chráneného zákonom by sa mal zmeniť, aby sa od vkladov neodpočítavali záväzky voči banke. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane vkladov, ktorý do parlamentu predložil poslanec Národnej rady SR Marián Viskupič (SaS).

„V praxi pôjde najmä o úvery,“ uviedol predkladateľ v dôvodovej správe. Navrhol tiež, aby banka, v ktorej sa vklady stali nedostupnými, nemusela odovzdať Fondu ochrany vkladov informácie o záväzkoch každého svojho klienta.

„Pri bežnom neveľkom vklade a zároveň hypotéke by klient zo svojho vkladu nedostal nič, pretože vklady sú takmer vždy nižšie ako objem úverov, najmä v prípade hypotéky,“ vysvetlil navrhovateľ. „Je potrebné zvýšiť istotu klientov, že ich vklad v banke do výšky 100 000 eur je bezpodmienečne chránený,“ dodal.

Reakcia na bankovú krízu

Viskupič pritom s návrhom prichádza v čase, keď pod tlakom vysokých úrokových sadzieb padlo viacero bánk v Spojených štátoch. Problémom sa nevyhla ani Európa a tesne pred kolapsom zachraňovali úrady a konkurencia tiež druhú najväčšiu banku Credit Suisse.

Viskupič pritom priznáva, že aj toto je jedným z faktorov, prečo sa návrh rozhodol predložiť. „V súčasnej dobe, keď sú zo Spojených štátov aj Švajčiarska známe reálne prípady bánk v problémoch, je veľmi žiaduce zvýšenie istoty klientov slovenských bánk,“ odôvodnil.

Návrh zákona nebude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Nadobudol by účinnosť od budúceho januára, uzavrel poslanec.

Viac o téme: banková kríza, banky, Fond ochrany vkladov FOV, Marián Viskupič, ochrana vkladov, Sloboda a Solidarita SaS, vklady

Súvisiace články

Aktuálne správy