Ceny nehnuteľností na Slovensku už zdá sa našli svoje dno. Podľa údajov Národnej banky Slovenska stúpli ponukové ceny nehnuteľností v druhom štvrťroku oproti prvému o 1,6 percenta, čo je prvý rast za takmer dva roky. Aký ďalší vývoj môžeme očakávať?
Aj keď v medzikvartálnom porovnaní už ceny nehnuteľností na Slovensku vykázali takmer 2-percentný nárast, oproti vlaňajšku sú stále zhruba o percento nižšie. Ako však konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, aj táto medzera sa postupne uzatvára.
Ceny bývania na Slovensku tak podľa analytika s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto cykle už dosiahli svoje dno. „Rastúci záujem o nové bývanie už hlásia aj realitné kancelárie. Najmä ľudia platiaci v hotovosti postupne „vychádzajú zo zákopov“ s cieľom nakúpiť investičnú nehnuteľnosť lacnejšie, keďže perspektíva ďalšieho poklesu sa postupne vytráca, práve naopak. Isté známky oživenia už vidíme aj na hypotekárnom trhu, objemy ale zatiaľ rástli v posledné mesiace len jemne,“ dodáva Horňák.
Budú podľa vás ceny nehnuteľností na Slovensku v ďalšom období rásť?
Podľa údajov Národnej banky Slovenska je medzi rastom cien bytov a rodinných domov len nepatrný rozdiel. Nehnuteľnosti zdraželi najviac v Banskobystrickom kraji, pokles je možné registrovať v Nitre a Žiline. „Zvýšenie aktivity na realitnom trhu indikujú tiež údaje o rozširovaní ponuky a čerpaní úverov na bývanie,“ dodáva centrálna banka.
Podobne vidí situáciu aj analytik. Podľa Mateja Horňáka môžeme očakávať, že s postupným rastom miezd, odznievaním dopadov inflácie a poklesom sadzieb na hypotékach dôjde k impulzu pre potenciálnych záujemcov o bývanie, a teda aj smerom k cenám nehnuteľností. „Aktuálne dáta sú jasným signálom pre kupujúcich, ktorí sa snažili „načasovať ich dno“ a vyčkávali,“ upozorňuje.
Z dlhodobého hľadiska je vývoj cien jasný
Z krátkodobého hľadiska na dopyt ešte stále podľa jeho slov vplýva najmä dlhšie trvajúci pokles reálnych miezd v dôsledku zvýšenej inflácie, vyššie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch a ešte stále zvýšené ceny nehnuteľností (dostupnosť bývania ostáva zhoršená). „Na tomto horizonte vnímame preto skôr slabší rozbeh cien, resp. potácanie sa okolo nuly,“ dodáva Horňák.
Na druhej strane, zo strednodobého hľadiska je možné očakávať vplyv oživenia ekonomickej aktivity, vyklesávanie inflácie a s tým spojeného rastu reálnych miezd či určitý pokles sadzieb na hypotékach, čo naznačuje povzbudenie dopytu. „Ak do toho pridáme aj obmedzenú ponuku bývania na Slovensku, rast cien je jednoznačne najpravdepodobnejším scenárom,“ avizuje.