
Hoci to môže na prvý pohľad vyzerať ako nesúvisiaca téma, to, za koľko si požičiava štát, pocíti mnoho Slovákov aj vo vlastných peňaženkách. Rastúce výnosy zo štátnych dlhopisov totiž priamo znižujú manévrovací priestor bánk pri znižovaní úrokových sadzieb z úverov, vrátane hypoték. Výraznejšieho poklesu úrokov úverov, najmä tých s dlhšou splatnosťou, sa tak aktuálne zrejme nedočkáme.
Slovensko si v pondelok opäť požičalo na finančnom trhu stovky miliónov eur. Inak štandardná správa o financovaní vládneho dlhu predajom štátnych dlhopisov však tentokrát upútala výrazným nárastom ceny, ktorú štát za to, že mu investori požičajú, platí. Za posledný mesiac totiž výnosy z kľúčových desaťročných štátnych dlhopisov stúpli o zhruba desatinu.
Kým vo februári predával úplne nové dlhopisy so splatnosťou v roku 2035 s priemerným akceptovaným výnosom na úrovni niečo vyše 3,3 % p.a., v pondelok už dosiahol tento výnos takmer 3,7 % p.a. Pre dôvod netreba chodiť ďaleko. Ako sme písali aj po minulotýždňovom rokovaní Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách, výnosy z dlhopisov krajín eurozóny vyhnali nahor najmä správy o pripravovaných gigantických investíciách do zbrojenia a tiež do infraštruktúry v Nemecku, ale aj na úrovni celej únie.
Výsledkom tak je, že štát bude musieť razom platiť viac za financovanie svojho dlhu, ktorý najmä v posledných rokoch po vysokých rozpočtových deficitoch výrazne rastie. A, ako sme si povedali vyššie, zlou správou to je aj pre Slovákov s hypotékami. Najmä tie s dlhšími splatnosťami tak nateraz zrejme žiadne ďalšie výraznejšie zlacňovanie už nečaká.
Štát ako najbonitnejší dlžník
Prečo je to tak? Odpoveď je relatívne jednoduchá. Štát sa totiž považuje za najbonitnejšieho emitenta dlhopisov v krajine. Od výnosov, ktoré dokáže na finančnom trhu získať, sa následne odvíjajú úroky, ktoré dokážu získať od bánk spotrebitelia a firmy. „Preto zatiaľ nemožno očakávať výrazné zníženie úrokových sadzieb pri dlhodobých úveroch s pevnou úrokovou sadzbou ako môžu byť napríklad hypotekárne úvery s 5 ročnou fixáciou,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk analytik XTB Marek Nemky.
Očakávali ste, že úroky z hypoték budú klesať ešte výraznejšie?
Pre predstavu, priemerný úrok z hypotekárnych úverov ponúkaných bankami na Slovensku bol koncom februára necelé 4 percentá, teda len o niečo viac, ako si aktuálne na 10 rokov požičiava samotná vláda.
Koľko a za koľko si štát v pondelok požičal?
Slovensko si na medzinárodných trhoch v najnovšej aukcii štátnych dlhopisov požičalo 529,8 milióna eur, pričom záujem investorov bol viac ako dvojnásobný. Priemerný akceptovaný výnos sa pohyboval podľa dĺžky splatnosti od 3,4071 % pri osemročných dlhopisoch do 4,1748 % pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2051. V pondelok o tom informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ADRAL).
Najvyšší obnos, a to 230,6 milióna eur, priniesol predaj desaťročných dlhopisov s priemerným výnosom do splatnosti vo výške 3,6681 %. Nižší akceptovaný výnos priniesli už iba osemročné dlhopisy, ktorých štát predal za 114 miliónov eur pri dopyte investorov cez 262 miliónov eur.
Priemerný výnos dlhopisov so splatnosťou v roku 2034 bol 3,5693 %. U týchto dlhopisov bol najvyšší previs dopytu, keď ich štát predal za 82 miliónov eur, no záujem investorov bol 296,5 milióna eur. Takmer trojnásobný bol aj záujem investorov o dlhopisy s najdlhšou dobou splatnosti. Tých Slovensko predalo za 103,2 milióna eur, no investori pýtali dlhopisy za 284 miliónov eur.
Zdroj: TASR
Pozitívnejšou správou z tohto pohľadu je, že ECB minulý týždeň pokračovala v znižovaní základných úrokových sadzieb v eurozóne, čo je druhý dôležitý faktor pri stanovovaní úrokov bankami na Slovensku. „Tento pokles sa odráža v nižších výnosoch pri krátkodobom dlhu, čím vzniká rozdiel medzi krátkodobými a dlhodobými úrokovými sadzbami. Krátkodobé fixácie nám môžu aj naďalej klesať v závislosti na pokračovaní znižovania úrokových sadzieb ECB,“ dodáva Nemky.
Ani manévrovací priestor samotnej centrálnej banky však nie je podľa analytika XTB nevyčerpateľný, keďže už teraz sa kľúčová úroková sadzba znížila na 2,5 percenta. „V súčasnosti sa však zatiaľ ráta ešte s dvomi zníženiami do konca roka, teda, aby sa krátkodobé úrokové sadzby dostali na úroveň 2 %, čo vytvára priestor pre banky, aby aj naďalej mierne znižovali svoje úrokové miery na krátkodobých úveroch,“ konštatuje Marek Nemky.
[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]