
Už len pár dní zostáva, kým sa nová kontroverzná daň z finančných transakcií zavedie do praxe. Firmy a podnikatelia ju budú musieť platiť od 1. apríla. S novou daňou súvisí aj povinnosť podnikateľov zabezpečiť si takzvaný transakčný účet, ktorý budú využívať na podnikateľské transakcie.
Od apríla sa začne na Slovensku platiť daň z finančných transakcií, ktorá sa bude vzťahovať aj na malých podnikateľov, teda živnostníkov. Tí majú tak majú už len niekoľko dní na to, aby si splnili novú povinnosť a zriadili si takzvaný transakčný účet, z ktorého transakcií sa daň bude platiť. Mnoho živnostníkov preto na poslednú chvíľu zakladá podnikateľské účty.
-
Banky pokračujú v znižovaní úrokov: Vyrátajte si svoju aktuálnu splátku hypotéky na pár klikov! (kalkulačka)
-
Veľké zmeny v príspevkoch nielen na starostlivosť o seniorov: Od januára sa zmení suma aj stupne odkázanosti!
-
Dotkne sa konsolidácia aj trinástych dôchodkov? Ministerstvo financií podľa Matoviča zvažuje zmeny!
Oslovili sme banky na Slovensku, aby sme zistili záujem ľudí o založenie podnikateľských účtov, no rovnako aj podmienky, ktoré musia splniť, aby si účet mohli otvoriť.
Obrovský nárast záujmu o podnikateľské účty
Všetky banky nám potvrdili, že záujem o otváranie podnikateľských účtov v posledných mesiacoch prudko vzrástol. Podľa odpovedí bánk je záujem o podnikateľské účty rozdelený medzi existujúcich klientov aj nových zákazníkov. Noví klienti si spolu s podnikateľským účtom často otvárajú aj osobný účet, aby si v rámci jednej banky mohli presúvať peniaze z účtu na účet, čím sa vyhnú plateniu transakčnej dane.
„Agentúra Focus pre mBank spracovala v januári prieskum medzi podnikateľmi. Výsledky ukázali, že 73 percent z tých podnikateľov, ktorí doteraz používali na podnikateľské účely bežný účet, si ho ešte nezaložili. Viac ako polovica z nich si ho plánuje založiť až koncom marca. Zároveň sme sa dozvedeli, že špeciálny účet na podnikanie používa necelá polovica (46 percent) oslovených živnostníkov,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk Jan Kamenský, produktový manažér podnikateľského segmentu mBank.
Čo potrebujete na založenie podnikateľského účtu?
V posledných dňoch sa šírili informácie o tom, že ľudia stáli dlhé hodiny v radoch pred živnostenskými úradmi a klientskymi centrami, aby získali potvrdenia o podnikaní, ktoré potrebujú na založenie podnikateľského účtu. Mnohé banky sa rozhodli vyjsť svojim klientom v ústrety a takéto potvrdenie nevyžadujú, pretože si ho dohľadajú sami.

Prima banka
„V Prima banke stačí klientom k otvoreniu podnikateľského účtu (pre živnostníkov a slobodné povolania) predložiť len doklad totožnosti (občiansky preukaz). Od klientov nevyžadujeme žiadne ďalšie potvrdenia. Podnikateľský účet si klienti môžu otvoriť osobne na ktorejkoľvek z našich 118 pobočiek, ktoré máme k dispozícii vo všetkých okresoch. Účet klientom otvoríme veľmi rýchlo a na počkanie,“ prezradila Eva Čonková z odboru marketingu a komunikácie Prima banky.
Tatra banka
„Živnostníci si otvoria živnostenský účet aj bez toho, aby potrebovali papierové doklady, museli navštíviť klientske centrá alebo živnostenské registre. Podnikateľskú činnosť si banka overí za klientov digitálne,“ uviedla Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky. Dodala, že ponúkajú aj možnosť otvoriť si živnostenský účet prostredníctvom mobilnej aplikácie bez nutnosti návštevy pobočky.
Slovenská sporiteľňa
Potvrdenie si nevyžaduje ani Slovenská sporiteľňa, avšak účet si musíte otvoriť cez aplikáciu. „V prípade, ak si zakladajú podnikateľský účet cez Georgea, nepotrebujú žiadne potvrdenie,“ dodala Marta Cesnaková, hovorkyňa SLSP.
Máte založený podnikateľský účet?
mBank
„Administratívna záťaž je jednou z najčastejšie spomínaných prekážok pri štarte podnikania. Aj preto mBank zjednodušila založenie podnikateľského účtu a od podnikateľov už nepotrebuje predloženie živnostenského listu. Všetky podnikateľské údaje overíme z dostupných databáz. Podnikateľom teraz stačí už len občiansky preukaz,“ prezradil Jan Kamenský, produktový manažér podnikateľského segmentu mBank.
ČSOB banka
Na webe ČSOB banky je uvedené, že na zriadenie podnikateľského účtu je potrebné osvedčenie o živnostenskom podnikaní, živnostenský list a výpis zo živnostenského registra. „V určitých prípadoch si požadovaný dokument môže stiahnuť samotný zamestnanec,“ upresnil Juraj Štefanovič, PR špecialista ČSOB banky.
365.bank
„K podpisu dokumentácie pri založení podnikateľského účtu je potrebné doručiť aj papierovú verziu dokumentu preukazujúceho klientovo oprávnenie podnikať. Na schválenie otvorenia tohto účtu to nie je potrebné, k samotnému podpisu zmluvy už áno. Klientov o tom ale vždy informujeme vopred, aby mali dostatočný čas si ho vyzdvihnúť. Ak majú k dispozícii výpis nie starší ako 3 mesiace, ten je pre nás postačujúci,“ uviedla Zuzana Blažečková Janove, PR expertka 365.bank.
Najčastejšie chyby pri zakladaní podnikateľských účtov
Banky upozornili aj na najčastejšie chyby, ktorých sa podnikatelia dopúšťajú. „Bežnou situáciou, s ktorou sa stretávame, je, že podnikatelia buď nepoznajú svoje IČO, prípadne ho nesprávne zadávajú do mobilnej aplikácie počas otvárania účtu,“ uviedla Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky.
To potvrdila aj aj PR expertka z 365.bank. „Najčastejším problémom pri zakladaní podnikateľského účtu býva nesprávne vyplnenie podkladov, resp. chýbajúce podklady, ktoré je potrebné k otvoreniu podnikateľského účtu doložiť,“ dodala pre web oPeniazoch.sk Zuzana Blažečková Janove.
Jan Kamenský z mBank uviedol, že vďaka jednoduchému procesu otvorenia účtu sa minimalizujú chyby a problémy. „Zároveň sme zaznamenali pár situácií, keď klienti nepoužívali vo svojich menách diakritiku. V špecifických situáciách nám vypĺňajú názvy svojich firiem podľa marketingových materiálov a nie podľa zápisu v živnostenskom oprávnení. Ide však len o ojedinelé prípady,“ dodal Kamenský.
Banky očakávajú, že záujem o podnikateľské účty ešte zosilnie, pričom niektoré varujú pred možnými náporovými situáciami v pobočkách aj online. Vyzývajú preto klientov, aby si založenie účtu nenechávali na poslednú chvíľu. Ak teda patríte medzi živnostníkov, ktorí si podnikateľský účet ešte neotvorili, je najvyšší čas konať.