Spomalenie vysokého tempa rastu cien v tomto roku spotrebiteľov na Slovensku určite potešilo. Stále však u nás nájdeme potraviny, ktorých ceny sú v porovnaní s okolitými krajinami výrazne vyššie. Kým v prípade mäsa či mlieka nás môžu cenovky v obchodoch tešiť, horšie je to už s cenami chleba, jabĺk a zemiakov. Tie sú totiž podľa vládnej analýzy u nás vyššie ako u niektorých našich susedov.
Téma vývoja cien potravín sa pravidelne dostáva aj na stôl rokovania ministrov slovenskej vlády. Rezort financií pripravuje aktualizovaný cenový vývoj základných druhov potravín. V septembrovej aktualizácii materiálu sa podľa ministerstva financií potvrdzuje, že na Slovensku sú v porovnaní so susednými štátmi nižšie ceny mäsa, no vyššie ceny chleba, jabĺk a zemiakov.
V prípade bravčového karé, kurčiat a hovädzieho mäsa je cena na Slovensku v porovnaní s Poľskom o 20 percent nižšia. Mlieko je oproti Maďarsku a Poľsku taktiež lacnejšie o 10 až 20 percent. Naopak vyššie sú ceny chleba, no pri chlebe podľa rezortu financií nemusia štatistické úrady porovnávať úplne totožné produkty. To môže vysvetľovať cenové rozdiely.
Za niektoré potraviny platíme viac aj o pätinu
„Ceny vajec klesli v posledných mesiacoch na úroveň ceny v Česku. Cena masla je na Slovensku mierne vyššia než v Česku, no nižšia než v Poľsku a Maďarsku. Syr Eidam je na Slovensku drahší oproti susedom asi o 10 percent,“ vymenúva ministerstvo financií. Jablká a zemiaky sú na Slovensku výrazne drahšie než v Poľsku a Maďarsku, a to asi o 20 percent, no cenovo sú na rovnakej úrovni ako v Česku.
Sú podľa vás ceny jabĺk, chleba či zemiakov u nás neprimerane vysoké?
Tempo rastu cien potravín na Slovensku sa ešte v minulom roku stabilizovalo, k čomu prispel pokles cien energií a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Od apríla do konca roku 2023 zostali spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku v priemere nezmenené. Novoročné zvýšenie cien potravín bolo podľa ministerstva financií oveľa miernejšie než historický priemer a v medziročnom porovnaní inflácia klesala.
„Poklesom inflácie v prvej polovici roku 2024 rástla reálna spotreba o 3 percentá, čo naznačuje aj rast reálnych príjmov a reálnych tržieb v supermarketoch, ktoré boli v júli medziročne vyššie o 4,9 percenta,“ uvádza ministerstvo.
Aktuálny vývoj cien potravín tak v celku nevykazuje žiadne extrémy a vláda sa na nejaké zásahy do trhu nechystá. Vzhľadom na zistenia z analýz považuje rezort financií realizáciu opatrení na podporu cenovej stability a dostupnosti základných potravín za dostatočnú.