
Diskutovaný návrh na zavedenie až 500-percentných dovozných ciel zo strany Spojených štátov amerických na krajiny nakupujúce ruské energetické suroviny by mal tvrdý dopad na slovenskú ekonomiku. Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) upozorňuje, že takéto clá by poškodili automobilový priemysel aj súvisiace odvetvia. Mohli by znamenať až koniec obchodu s USA.
„Návrh na zavedenie 500-percentných ciel ide do takých čísel, že prestáva byť podstatné, či hovoríme o 100, 200 alebo 1000 percentách. Od určitého bodu je to jedno, takéto clo znamená fakticky koniec obchodu. A ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo slovenský priemysel,“ upozornila asociácia v stanovisku k možným novým americkým clám.
Zástupcovia zamestnávateľov zároveň upozorňujú, že najviac by utrpeli firmy z automobilového sektora a ich dodávatelia – výrobcovia pneumatík, káblových zväzkov, prevodoviek, strojov, elektrických zariadení, chemických produktov, plastov a logistických služieb. „Časť z nich exportuje priamo do USA, ďalšie sú súčasťou dodávateľských reťazcov európskych výrobcov, ktorých finálne produkty smerujú na americký trh,“ dodávajú predstavitelia firiem.
Asociácie priemyselných zväzov a dopravy však zároveň zdôrazňuje, že zatiaľ ide o návrh. Už mnohokrát sa pritom ukázalo, že medzi prvým politickým vyhlásením a tým, čo sa naozaj zavedie, býva veľký rozdiel. „To, čo dnes znie ako jasné rozhodnutie, môže o týždeň vyzerať inak. Aj preto považujeme za dôležité počkať na konkrétnu podobu opatrení a zbytočne nepredbiehať realitu,“ konštatuje APZD.
Zavedú podľa vás USA ďalšie tvrdé sankcie voči Rusku?
Americký šéf diplomacie Marco Rubio na štvrtkovom neformálnom zasadnutí ministrov zahraničia krajín Severoatlantickej aliancie v tureckej Antalyi informoval o sankčnom návrhu proti Rusku, za ktorým v Senáte USA stojí vplyvný republikánsky senátor Lindsey Graham. Novinárom to na tlačovej konferencii povedal český minister zahraničia Jan Lipavský, ktorý návrh sankcií označil za drvivý.
Páka na prezidenta Putina
Graham svoj návrh, ktorý má v 100-člennom Senáte USA podľa médií nadstranícku podporu viac ako 70 zákonodarcov, označuje za zdrvujúci, keďže predpokladá až 500-percentné dovozné sankcie na krajiny, ktoré nakupujú ruské ropné a energetické produkty. Návrh Graham považuje za páku proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pre prípad, že by odmietal napredovať v ceste k mieru na Ukrajine, ktorú Rusko vo februári 2022 na rozkaz šéfa Kremľa vojensky napadlo.
„Nesmieme zatvárať dvere pred tou šancou, ktorá tu je, ale na druhej strane, keď vidím, že zároveň prichádza americký senátor Lindsey Graham s pomerne silným, alebo povedzme drvivým sankčným návrhom proti Rusku, tak to musíme tiež podporovať, aby Putin videl, že to nie je len jeho voľba, ale že nám naozaj na bezpečnosti záleží,“ povedal Lipavský.
O Grahamovom návrhu, ktorý by doľahol okrem iného aj na viacerých aliančných členov, ministri nedebatovali, Rubio ho podľa Lipavského predstavil skôr ako fakt.
„Rubio hovoril všeobecne o situácii a jeden z bodov, ktorý oznamoval, že v americkom Senáte leží tento návrh. Opísal jeho rozsah, jeho silu, vysvetlil, že je to návrh, ktorý je v Senáte, nie že by išiel od administratívy,“ povedal Lipavský. Poznamenal však, že návrh má veľký vplyv na súčasnú situáciu a sú s tým spojené politické požiadavky.