Ceny popredných kryptomien v úvode týždňa prudko klesajú. Bitcoin podľa údajov serveru CoinDesk okolo 08:30 SELČ strácal zhruba 19 percent a klesol pod 50 000 dolárov. Ether v rovnakom čase odpisoval zhruba 25 percent a dostal sa pod 2200 dolárov. Aby toho nebolo málo akciové trhy v Ázii majú za sebou „čierny pondelok“. Japonské akcie sa takto neprepadli takmer štyri dekády.
Na finančných trhoch v posledných dňoch zavládli obavy z možnej recesie americkej ekonomiky a investori presúvajú peniaze do bezpečných aktív.
„Je to veľká pripomienka toho, že bitcoin a kryptomeny vo všeobecnosti sú rizikové aktíva a nachádzajú sa na špičke rizikového spektra,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Tony Sycamore zo spoločnosti IG.
Cena bitcoinu sa v pondelok dostala na najnižšiu úroveň od februára. V marci sa bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 74 000 dolárov, k jeho rastu začiatkom roka prispel záujem o novoschválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
Bude negatívny vývoj kryptomien pokračovať?
Šok na japonskej burze
Tragický týždeň zažívajú aj investori v Japonsku. Akcie v krajine vychádzajúceho slnka totiž v pondelok prudko oslabili. Ich hlavný index Nikkei 225 sa prepadol o 12,40 percenta a uzavrel obchodovanie na 31 458,42 bodu. Utrpel tak najprudší jednodňový pokles od roku 1987. Výrazne oslabovali tiež ďalšie ázijské burzy, v Južnej Kórei nakrátko dokonca zastavili obchodovanie. Akcie po celom svete sa dostali pod silný tlak kvôli obavám, že ekonomika Spojených štátov by sa mohla nachádzať v horšom stave, ako sa predpokladalo.
Index KOSPI, ktorý je hlavným indikátorom akciovej burzy v juhokórejskej metropole Soule, odpísal 8,77 percenta na 2441,55 bodu. Akcie juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics, ktorá je najväčším svetovým výrobcom pamäťových čipov, šikovných telefónov a televízorov, sa prepady o viac ako desať percent. Výrazne oslabovali tiež taiwanské akcie. Na ich poklese sa veľkou mierou podieľala spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), ktorá je najväčším zmluvným výrobcom polovodičov na svete.
Panika z americkej ekonomiky
Nepriaznivá piatková správa o vývoji trhu práce v USA vyvolala obavy z recesie americkej ekonomiky, ktorá je najväčšou na svete. Miera nezamestnanosti v USA v júli vzrástla na 4,3 percenta z júnových 4,1 percenta, a dostala sa tak na najvyššiu úroveň od októbra 2021. Júlová tvorba pracovných miest v USA navyše oproti júnu citeľne spomalila a výrazne zaostala za očakávaniami analytikov.
K poklesu japonských akcií navyše prispieva rast japonského jenu, za ktorým stojí sprísňovanie menovej politiky v Japonsku. Index Nikkei 225 už v piatok odpísal takmer šesť percent.
Japonská centrálna banka minulý týždeň zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 0,25 percenta z predchádzajúceho rozpätia nula až 0,1 percenta. Sadzba sa tak dostala na najvyššiu úroveň od finančnej krízy v roku 2008.
Japonský jen sa pondelok voči doláru vyšplhal na najvyššiu úroveň od januára. Silnejší kurz domácej meny po prepočte znižuje hodnotu zahraničných príjmov podnikov.
Prepady sa preniesli aj do Európy
Celosvetovej vlne nedôvery na finančných trhoch sa však nevyhla ani Európa. Európske akcie začali týždeň prepadom, za ktorým podľa analytikov stoja rovnako obavy ohľadom vývoja ekonomiky Spojených štátov. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 krátko po začatí pondelňajšieho obchodovania zostúpil až na 481,73 bodu, čo bola najnižšia úroveň za takmer pol roka.
Okolo 10: 00 SELČ potom strácal asi 2,4 percenta a pohyboval sa blízko 486 bodov. Už v piatok indikátor odpísal 2,7 percenta. K jeho poklesu výrazne prispievajú akcie bankových a technologických spoločností.
Analytici: Najväčšie výpredaje od marca 2020
Aktuálna nervozita na akciových trhoch po celom svete spustila jeden z najväčších výpredajov od marca 2020, keď trhy zasiahol obrovský prepad spôsobený strachom z šírenia nového typu koronavírusu. Zhodli sa na tom analytici oslovení ČTK. Dôvodom je podľa nich kombinácia očakávanej recesie v Spojených štátoch, obáv zo spľasnutia bubliny umelej inteligencie (AI) a tiež geopolitické napätie, ktoré narastá medzi Izraelom a Iránom.
V pondelok čaká globálne akciové trhy jeden z najhorších dní v histórii, povedal ČTK analytik Purple Trading Patr Lajsek. Termínové kontrakty na americké akciové indexy podľa neho ukazujú doslova apokalypsu. Index VIX, ktorému sa inak hovorí indikátor strachu a volatility, dopoludnia pridával vyše 50 percent a od minulého pondelka pridal 100 percent.
Výpredaje na trhoch navyše môžu pokračovať, čo možno očakáva aj legendárny investor Warren Buffett. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway totiž v druhom štvrťroku odpredala akcie za 75 miliárd dolárov, väčšinu z toho tvorili akcie spoločnosti Apple. Buffett tak teraz sedí na rekordnej sume 277 miliárd dolárov, dodáva Lajsek.
Čakajú nás ešte hlbšie prepady akciových trhov?
Ako pripomenul analytik XTB Tomáš Vranka, posledný zhruba týždeň prichádzali najmä z USA výsledky veľkých firiem, ktoré boli síce dobré, avšak niektorý ich aspekty trhy moc dobre nepobrali. V piatok potom prišli spomínané dáta o americkom trhu práce. "Investori sa začali obávať toho, že americká ekonomika mieri do recesie a že americká centrálna banka až moc dlho čaká so znižovaním sadzieb," uviedol pre web oPeniazoch.sk Vranka.
Poslednou mozaikou do skladačky bola práve víkendová správa Buffettovej spoločnosti Berkshire Hathaway hovoriaca aj o výpredaji akcií technologického giganta Apple a akumulácii rekordnej hotovosti. "Takýto krok môže evokovať, že sa aj Buffett chystá na nejakú krízu a kumuluje hotovosť, aby jej mal dostatok na nákupy v zľave," tvrdí Vranka. Ďalší vývoj však podľa neho veľmi ťažko predpovedať. "Obzvlášť pri podobných panických výpredajoch, tam to je do veľkej miery o nálade na trhu, ktorá sa dá predikovať len ťažko," dodal.
Rovnaké dôvody pritom podľa Vranku stiahli v pondelok hlboko nadol aj kryptomeny. A to napriek tomu, že v minulosti platil naratív, že bitcoin je digitálne zlato a že by mal byť istotou keď budú trhy padať. "Posledné roky ale ukazujú, že to už absolútne neplatí a že kryptomeny sa správajú veľmi podobne ako akcie, len ich pohyby sú teda ešte väčšie. Akcie aj kryptomeny sú rizikové aktíva, ktorým sa proste pri kopiacich sa rizikách vo svete nedarí a naopak," dodal pre oPeniazoch analytik XTB.
Začiatok týždňa v znamení chaosu
Začiatok nového týždňa sa na akciových trhoch nesie v duchu chaosu, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. Piatkové zverejnenie údajov z amerického trhu práce podľa neho zvýšilo stávky na príchod recesie. Trh práce je tak výrazný spúšťač obáv o blízku budúcnosť americkej i globálnej ekonomiky. "Investori opúšťajú rizikové aktíva, ako sú akcie alebo kryptomeny, a uchyľujú sa do dlhopisov. To má za následok pokles ich výnosov," upozornil.
Spúšťačom boli najprv nie príliš uspokojivé hospodárske výsledky spoločnosti Alphabet, pripomenul Lajsek. Po nich sa podľa neho časť trhu začala pýtať, či sa obrovské investície do AI môžu čoskoro vrátiť a či nejde v tomto sektore len o bublinu.
Červená vlna dnes ovládla najmä japonské a kórejské trhy, uviedol Lajsek k prepadom akciových indexov, ktoré sa spravidla označujú červenou farbou, zatiaľ čo rast indexov býva v zelenej farbe. V Európe je zatiaľ situácia o niečo miernejšia, nemecký DAX a britský FTSE 100 dopoludnia odpisovali vyše dve percentá, francúzsky index CAC 40 ráno asi tri percentá, ale neskôr stratu zmiernil pod dve percentá. Pražská burza podľa indexu PX predpoludním odpisovala skoro tri percentá.
Cenové prepady sa ale netýkajú iba akciových trhov, trpia napríklad aj kryptomeny. Najznámejší bitcoin od piatkového popoludnia odpísal takmer 25 percent. Ether za rovnaké obdobie odpísal tiež asi štvrtinu svojej hodnoty.
Ropa zlacňuje
Výrazne sa prepadá aj cena ropy, pri ktorej sú pri očakávanej recesii obavy o dopyt. Aktuálne obavy o globálnu recesiu tak teraz výrazne prevažujú nad možnou eskaláciou situácie na Blízkom východe. Barel ropy Brent sa dopoludnia pohyboval okolo 76 dolárov a vykazoval asi jednopercentný pokles. Nachádza sa ale blízko najnižších úrovní od začiatku roka. "Jedno pozitívum tak nájsť môžeme, ceny pohonných hmôt budú klesať aj naďalej," poznamenal Lajsek.
Do doby, kým prídu priaznivejšie makroekonomické dáta, môže nervozita na trhoch pokračovať, myslí si analytik Portu Marek Pokorný. Trhy tiež môžu byť náchylné na ďalší pokles kvôli eskalujúcemu konfliktu na Blízkom východe. "Ako už ale minulosť niekoľkokrát ukázala, z poklesov sa trhy vždy spamätali a dlhodobí investori nemusia panikáriť," uzavrel.