
Druhý pilier by sa mohol dočkať dôležitej zmeny priamo v Ústave SR. Minister práce Erik Tomáš totiž už hľadá politickú podporu pre návrh, ktorý by mohol priniesť koniec špekuláciám o tom, či vláda v rámci konsolidačných opatrení napríklad opäť zníži odvody sporiteľov. V ústave by sa tak mohla ocitnúť aj formulácia, ktorá by stanovovala minimálnu výšku odvodov sporiteľov do druhého piliera.
Súčasná vláda Roberta Fica sa už rozhodla odvody do druhého piliera znížiť, a to krátko po svojom nástupe do úradu v roku 2023. Od začiatku minulého roka odvody sporiteľov do druhého piliera klesli z 5,5 percenta hrubej mzdy na 4 percentá. Odvtedy sa objavujú špekulácie, či pri ďalšom hľadaní zdrojov na konsolidáciu verejných financií neposunie tieto odvody ešte nižšie, čo by Sociálnej poisťovni prinieslo ďalšie milióny eur.
Aktuálne minister práce Erik Tomáš tvrdí, že téma ďalšieho znižovania odvodov nie je na stole a necíti v tomto smere žiaden tlak na druhý pilier. „Necítim žiadny tlak od ministra financií, čo sa týka druhého piliera,“ vyhlásil na pondelkovej tlačovej besede.
Pripomenul zároveň, že strana Hlas-SD, ktorej je podpredsedom, už k možnému znižovaniu odvodov do druhého piliera aj v minulosti prezentovala svoj postoj. Napríklad v polovici minulého roka minister práce vyhlásil, že strana Hlas-SD by mala veľký problém, keby sa mali odvody do druhého piliera opäť znižovať.
Mala by sa minimálna výška odvodov do druhého piliera zakotviť v ústave?
Ak už teda je druhý pilier zakotvený v Ústave SR a existujú naň rôzne názory, podľa Erika Tomáša by sa do základného zákona štátu mohla doplniť aj nová formulácia. Tá by zabezpečovala minimálnu výšku odvodov do druhého piliera, ktorá by sa už len tak ľahko nedala meniť. „Takým riešením by bola celospoločenská dohoda, že stanovíme minimum pre odvody do druhého piliera v ústave, aby to už nikdy nemohol nikto podliezať,“ priblížil minister práce.
Aktuálne zakotvenie druhého piliera v Ústave SR:
"Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok."
Presadenie takejto zmeny si však vyžaduje celospoločenskú dohodu, keďže na zmenu ústavy by koalícia potrebovala aj hlasy z opozičných lavíc. Erik Tomáš hovorí, že v tomto smere už začal aj „mierne rokovania s opozíciou a uvidíme, kam sa dostaneme“.