Warren Buffett sa zbavuje jednej z najhodnotnejších firiem sveta, môže za to geopolitická situácia

Buffett, prezývaný aj veštec z Omahy, sa zbavil všetkých akcií taiwanskej výrobnej spoločnosti napriek tomu, že boli v jeho portfóliu iba krátko. Tento krok populárneho investora by mohol byť pre mnohých prekvapujúcim najmä preto, že je známy stratégiou dlhodobého investovania, ktoré sa vyhýba špekuláciám. Na druhej strane do svojho portfólia pridal ďalšie akcie jeho najobľúbenejšej spoločnosti.

Buffettova investičná spoločnosť Berkshire Hathaway nakúpila v treťom kvartáli minulého roku akcie taiwanského výrobcu čipov v hodnote 4,1 miliardy dolárov. Krátko na to sa však v nasledujúcom kvartáli zbavila 86 percent akcií tejto spoločnosti. V pondelkovej správe za prvý štvrťrok 2023, ktorú zverejnila spoločnosť Berkshire Hathaway, oznámila aj predaj ostatných akcií taiwanského výrobcu.

Buffett známy svojou predvídavosťou, dlhodobo označoval spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ako jednu z najdôležitejších spoločností dnešného sveta. Aj napriek názoru, že ide o veľmi dobre riadenú spoločnosť, sa zbavil všetkých svojich pozícií. Ako hlavný faktor rýchleho predaja označil najmä napätie medzi Taiwanom a Čínou. Čína totiž dlhodobo označuje územie Taiwanu za svoje a hrozba eskalácie konfliktu je vysoká. Buffett však spomenul, že v prípade, ak by spoločnosť sídlila v inom štáte, napríklad v Japonsku či Amerike, určite by sa v jeho portfóliu ocitla.

Portfólio Berkshire Hathaway zaznamenalo aj ďalsie zmeny. V prvom kvartáli tohto roku spoločnosť posilnila svoje pozície v Bank of America či bankovej inštitúcií Capital One, prikúpila taktiež ďalšie akcie amerického gigantu Apple.

Naopak spoločnosť predala časť akcií General Motors, Chevron či internetového predajcu Amazon. Berkshire Hathaway už ďalej nevlastní akcie spomínanej, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, U.S. Bankcorp či ďalšej americkej banky Bank of New York Mellon.

Woodstock investičného sveta

Počas prvého májového víkendu, sa uskutočnila už tradičná výročná konferencia spoločnosti Berkshire Hathaway, na ktorej boli hlavnými hviezdami práve Warren Buffett a jeho pravá ruka Charlie Munger. Na tejto konferencii sa stretávajú akcionári spoločnosti, ktorí majú záujem vypočuť si rady týchto skúsených investorov. Na stretnutí nebola témou iba kríza bankového sektora, ale Buffett spomenul aj jednu zo svojich najväčších kariérnych chýb.

Podľa jeho slov bol predaj časti akcií Applu spred pár rokov jedným z najhorších rozhodnutí jeho investičnej kariéry. Americkú technologickú spoločnosť totiž považuje za najlepšiu spoločnosť vo svojom portfóliu.

Svoje cenné rady ponúkol aj Buffettov dlhoročný spolupracovník. Už 99 ročný investor Charlie Munger, známy svojou investičnou stratégiou, ktorá zahŕňa minimálny počet spoločností s maximálnym možným ziskom, bol vždy skôr tradičným investorom. Investorom totiž odporúča, aby zbytočne nediverzifikovali a svoje portfólio mali zložené z menšieho počtu spoločností, ktoré majú dobré výsledky.

Viac o téme: akcie, akciové trhy, akciový trh, Apple, Berkshire Hathaway, Čína, investovanie, Taiwan, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company TSMC, Warren Buffett

Súvisiace články

Aktuálne správy