Veľké zmeny v každodenných platbách sú realitou: Čo prinášajú okamžité platby? (otázky a odpovede)

, Redakcia

Štvrtok 9. január je dôležitý dátum pre všetky banky v eurozóne a teda aj na Slovensku. Od tohto dňa musia totiž povinne prijímať okamžité platby. Čo to v praxi prinesie pre klientov bánk si môžete pozrieť v pripravených otázkach a odpovediach.

Koľko stojí okamžitá platba?

Výšku klientskeho poplatku za okamžitú platbu určuje banka, nemala by byť však vyššia ako si banka účtuje za štandardnú SEPA platbu.

Sú okamžité platby povinné?

Legislatíva zaviedla povinnosť bankám v krajinách eurozóny (vrátane Slovenska) zaviesť najneskôr do 9. januára 2025 poskytovanie služby prijímania okamžitých platieb a najneskôr do 9. októbra 2025 služby zasielania okamžitých platieb. V ostatných európskych krajinách budú okamžité platby v eurách dostupné o dva roky neskôr a to na účtoch, ktoré podporujú platby v eurách.

Neovplyvní táto nová povinnosť výraznejšie náklady bánk a nemôžu si to kompenzovať nejakým iným spôsobom, napríklad cez zvýšenie iných poplatkov?

Poplatková politika bánk je súčasťou obchodnej stratégie každej komerčnej banky. Je na banke, ako si dokáže pokryť svoje náklady. V súvislosti s poskytovaním okamžitých platieb je dôležité povedať, že slovenské banky sa rozhodli podporiť používanie okamžitých platieb hneď pri ich spustení v r. 2022 tak, že nezaviedli vyššie poplatky za spracovanie okamžitých platieb, ako majú pri bežných platbách. To znamená, že naše banky požiadavku na zachovanie rovnakej výšky poplatkov za poskytovanie okamžitých platieb spĺňajú už od roku 2022.

Považujete zavedenie okamžitých platieb za prínos pre klientov bánk?

Aký je rozdiel medzi doteraz štandardnou a okamžitou platbou?

Zásadný rozdiel je v spracovaní a vo vyrovnaní okamžitých platieb. Štandardné platby sú spracovávané niekoľkokrát za deň, v dávkach – ich clearing a vyrovnanie sa uskutoční v rámci uzávierky dňa. Príjemca v inej banke má preto prostriedky dostupné najneskôr nasledujúci pracovný deň. Okamžité platby sú spracované jednotlivo, t. j. akonáhle banka zistí, že ide o okamžitú platbu, je spracovaná a vyrovnaná v reálnom čase. Príjemca má prostriedky na účte dostupné okamžite, do pár sekúnd a to v pracovný deň, ako aj v deň pracovného voľna.

Čo znamená zavedenie okamžitých platieb pre klientov?

Zavedenie okamžitých platieb prináša výhody pre spotrebiteľov aj pre podnikateľov. Spotrebitelia môžu realizovať okamžité úhrady za tovary a služby obchodníkom a aj medzi sebou navzájom. A to aj cezhranične v rámci 27 európskych krajín. Podnikateľom umožňujú efektívnejšie riadiť likviditu firmy a minimalizovať potrebu externého financovania, napr. čerpania úverov. Okamžité platby budú môcť časom znížiť podiel platieb kartou či hotovosťou.

Sú okamžité platby na Slovensku obľúbené?

Počet a hodnota okamžitých platieb v SR nepretržite rastie. Je to najmä vďaka tomu, že obyvatelia Slovenska čoraz častejšie na iniciovanie platieb používajú mobilbanking a internetbanking. Koncom roku 2024 bol na Slovensku podiel okamžitých platieb zo všetkých uskutočnených SEPA úhrad 20,8 % a tento podiel stále rastie.

Čo museli banky urobiť na to, aby mohli poskytovať okamžité platby?

Na to, aby okamžité platby fungovali hladko, banky museli upraviť svoje bankové systémy, aby okamžité platby dokázali prijímať a odosielať v požadovanom časom limite. Benefitom pre ich klientov je okrem rýchlosti odosielania a prijímania platieb aj to, že takéto platby nemôžu stáť viac, ako dovtedy „štandardný“ prevod.

Viacero našich bánk už poskytuje okamžité platby, teda hovoríme aj o prijímaní, aj o odosielaní okamžitých platieb. Prečo sa ich viac nepridalo zatiaľ do tohto systému?

Tým hlavným dôvodom budú pomerne značné náklady na samotnú úpravu bankových systémov. Keď si vezmeme praktickú stránku toho, ako sú uskutočňované klasické úhrady dnes, je tam časový úsek hodín alebo dňa, počas ktorého je možné túto úhradu uskutočniť. Banky nemusia byť také rýchle, ako v prípade okamžitej úhrady, môžeme to uviesť na typickom príklade. Pokiaľ dnes vykonávame úhradu, banka zozbiera postupne počas daného dňa všetky platby od klientov. A v rámci stanovených časových pásiem pošle tieto platby na spracovanie do platobného systému, ktorý prevádzkuje Národná banka Slovenska, alebo ďalej zašle do druhej banky. V prípade okamžitých platieb, je to v sekundách – banka musí každú jednotlivú platbu okamžite skontrolovať, či spĺňa aspekty toho, aby táto platba mohla byť zaslaná a každú platbu musí jednotlivo zaslať do systému na spracovanie.

Je možná reklamácia okamžitých platieb?

V prípade, ak klient chce reklamovať nesprávne resp. chybné vykonanie okamžitej platby, platia tie isté pravidlá a postupy, ako v prípade klasickej úhrady. V každom prípade odporúčame po zistení nesprávne vykonanej okamžitej úhrady kontaktovať svoju banku a postupovať v zmysle obchodných podmienok tejto banky, ktoré okrem iného upravujú aj reklamáciu okamžitých platieb.

Predošlá strana

Viac o téme: bankové prevody , banky , Národná banka Slovenska NBS , okamžité platby

Súvisiace články

Aktuálne správy