Štvrtok 9. január je dôležitý dátum pre všetky banky v eurozóne a teda aj na Slovensku. Od dnešného dňa musia totiž povinne prijímať okamžité platby. Tie umožňujú prevod peňazí medzi bankami do pár sekúnd. Tento rok banky čaká ešte jeden zlomový termín. Od 9. októbra budú povinné zabezpečiť aj odosielanie týchto rýchlych platieb.
Prijímanie okamžitých platieb musia od 9. januára podporovať všetky banky v eurozóne, ktorej súčasťou je aj Slovensko. V praxi to podľa Národnej banky Slovenska (NBS) znamená, že vám budú peniaze pri použití okamžitých platieb odpísané z účtu do 10 sekúnd od vykonania platby. Rovnako budú do 10 sekúnd pripísané na účet tomu, komu peniaze posielate.
Použitie okamžitých platieb nie je pritom nijako obmedzené, môžu ich používať spotrebitelia, podnikatelia aj veľké firmy. Využívať ich môžu 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku.
Ako budú tieto platby fungovať v praxi, čo môžeme od nich očakávať a aké sú detailné podmienky ich používania si môžete prečítať v otázkach a odpovediach pripravených NBS.
Čo je okamžitá platba?
Okamžitá platba je úhrada dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku, ktorá zabezpečí okamžité vyrovnanie transakcie a pripísanie prostriedkov na účet príjemcu do 10 sekúnd.
Prečo sa zaviedli okamžité platby?
Dnešný svet potrebuje, aby boli platby rýchlejšie, keďže sa všetko okolo nás digitalizuje. Zároveň bolo potrebné zjednotiť poskytovanie okamžitých platieb v mene euro naprieč rôznymi krajinami, aby sa predišlo poskytovaniu tohto typu platieb len na lokálnej úrovni. Klienti tak môžu realizovať platby v eurách v reálnom čase, aj cezhranične. Nie je rozdiel v rýchlosti platby v rámci Slovenska, alebo napríklad, zo Slovenska do Portugalska. Jedinou podmienkou je to, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.
Využívate pri posielaní peňazí aj okamžité platby?
Fungujú okamžité platby len online, teda prostredníctvom internetbankingu a mobilnej aplikácie alebo aj na pobočkách?
Toto záleží od individuálneho rozhodnutia bánk. Platí však zásada, že ak banka poskytuje okamžité platby, musí umožniť klientovi ich iniciovať prostredníctvom rovnakých komunikačných kanálov, ako mu to umožňuje pre iniciovanie štandardných SEPA úhrad.
Môžu SEPA okamžité platby používať aj štáty, ktorých menou nie je euro (napr.: Spojené kráľovstvo, Švédsko či Poľsko)?
Hoci mnohé štáty zaviedli okamžité platby už dávnejšie (Maďarsko, Česko, Poľsko…), môžu sa uskutočniť len u nich doma a v domácej mene. SEPA okamžité platby, ktoré sú v súlade so schémou SEPA Instant Credit Transfer scheme, do ktorej sa zapojilo aj Slovensko, fungujú síce iba v mene euro, no cezhranične. V praxi to funguje tak, že ak je britská či dánska banka súčasťou SEPA Instant Credit Transfer schémy, táto banka je schopná prijať platby aj v mene euro a slovenský klient môže z účtu na Slovensku poslať okamžitú platbu na účet v tejto zahraničnej banke.
Aký je stav poskytovania okamžitých platieb v SR?
V zmysle nariadenia o okamžitých platbách majú všetky banky v SR od 9. 1. 2025 povinnosť prijímania okamžitých platieb. Podľa informácií NBS v súčasnosti poskytujú odosielanie, ako aj prijímanie okamžitých platieb nasledovné banky: Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, VÚB Banka, J&T Banka, Fio banka, Prima banka a Oberbank.
Chcem zaplatiť sumu z mojej banky do inej banky v inom štáte, napríklad vo Francúzsku. Ako sa dozviem, či sa platba uskutoční okamžite, alebo v doterajšom režime, teda až nasledujúci deň?
Forma, či sa platba uskutoční štandardným spôsobom, alebo okamžite, bude na rozhodnutí klienta.
V akých menách je možné okamžité platby posielať?
Okamžité platby je možné posielať len v mene euro.
Je výška okamžitej platby limitovaná?
Zo strany banky platiteľa je možné určiť maximálnu sumu, ktorú je možné prostredníctvom nej previesť. Samozrejme limity na maximálnu výšku platby je možné stanoviť aj zo strany klienta. Banka príjemcu musí byť schopná prijať každú platbu, ktorá spĺňa všetky podmienky na pripísanie došlej platby.
Môžem si vybrať, či platbu vykonám štandardne alebo okamžite?
Spôsob výberu platby závisí od obchodnej politiky bánk.