Vedenie UBS sa snaží upokojiť akcionárov ohľadom prevzatia rivala Credit Suisse

Vedenie najväčšej švajčiarskej banky UBS sa v stredu na valnom zhromaždení snaží upokojiť akcionárov po narýchlo dohodnutom prevzatí konkurenčnej banky Credit Suisse, ktorá sa dostala do problémov. Dohodu presadila švajčiarska vláda, za svojho rivala zaplatí UBS tri miliardy švajčiarskych frankov. Akcionári teraz chcú poznať podrobnosti a plány vedenia. Spojenie oboch bánk budí právne aj verejné pochybnosti, uviedla agentúra Reuters.

Transakcia je prvým spojením dvoch globálne významných bánk, povedal dnes na výročnom valnom zhromaždení v Bazileji predseda predstavenstva UBS Colm Kelleher. „Prevedenie je všetko, len nie ľahké a zahŕňa obrovské riziko,“ dodal. Verí ale, že UBS integráciu Credit Suisse úspešne zvládne a že obe banky zostanú dobre kapitalizované. „Veríme, že transakcia je pre akcionárov UBS finančne atraktívna,“ povedal Kelleher.

Narýchlo dohodnutá záchrana Credit Suisse nahnevala a znepokojila nielen akcionárov oboch bánk, ale aj mnohých obyvateľov Švajčiarska. Prieskum spoločnosti GfS.bern zistil, že väčšina Švajčiarov nepodporuje dohodu, ktorá by vytvorila finančnú inštitúciu s majetkom dvojnásobným proti ročnej ekonomickej produkcii krajiny.

Kelleher ale v spojení oboch bánk vidí „nový začiatok a obrovské príležitosti pre spojenú banku a pre švajčiarske finančné centrum ako celok“.

Akcionári na valnom zhromaždení vyjadrovali frustráciu z toho, že sú držaní v neistote, jeden z nich to podľa Reuters označil za urážku. Niektorí tiež prejavili obavy z potenciálnej straty pracovných miest a z nepriaznivého vplyvu novej obrovskej banky na konkurenciu.

Nespokojnosť zavládla už na utorkovom valnom zhromaždení Credit Suisse. Jej akcionári vyjadrovali smútok a rozhorčenie z toho, že pre problémy Credit Suisse prišli o úspory, a hnevali sa na vedení, že doviedlo banku na pokraj kolapsu.

Viac o téme: banky , Credit Suisse , fúzie , Švajčiarsko , UBS

Súvisiace články

Aktuálne správy