V USA sa zdvihla nová vlna záujmu o takzvané meme stocks – spopularizované akcie

V Spojených štátoch sa zdvihla nová vlna záujmu o takzvané meme stocks, teda akcie spopularizované medzi drobnými investormi pomocou sociálnych sietí. Stalo sa tak po tom, čo sa na internete prvýkrát po troch rokoch objavil príspevok od investora s prezývkou Roaring Kitty, ktorý stál v centre mánie okolo meme stocks v čase pandémie covidu-19.

Investor, ktorého skutočné meno je Keith Gill, v nedeľu na sociálnej sieti X zverejnil obrázok, ktorý hráči videohier používajú, aby naznačili, že berú danú hru vážne. To viedlo k prudkému rastu ceny akcií maloobchodného predajcu videohier GameStop. Prudko posilňovať začali tiež ďalšie meme stocks, napríklad akcie reťazca kín AMC.

Gill stál na čele veľkej skupiny drobných investorov, ktorá v rokoch 2020 a 2021 koordinovanými nákupmi spôsobila prudký nárast ceny akcií spoločnosti GameStop, čo privodilo značené straty veľkým investičným fondom stávkujúcim na pokles ceny. Neskôr však akcie GameStopu podobne ako ďalšie meme stocks prudko oslabili, pripomína server CNBC.Cena akcií spoločnosti GameStop sa v januári 2021 vyšplhala na rekordných 120,75 dolára, zatiaľ čo tento rok v apríli zostúpila na trojročné minimum 9,95 dolára. V pondelok akcie v reakcii na Gillov príspevok posilnili o viac ako 70 percent na 30,45 dolára.

Akcie GameStopu pokračovali v prudkom raste

Analytická spoločnosť Ortex Technologies odhadla, že straty investorov stávkujúcich na pokles ceny GameStopu spôsobené týmto rastom predstavovali pri závere pondelkového obchodovania 868 miliónov dolárov (zhruba 20 miliárd Kč). Na začiatku dnešného obchodovania navyše akcie GameStopu pokračovali v prudkom raste.„Skutočnosť, že Roaring Kitty je späť, by pre akciový trh mala byť absolútne bezvýznamná. Je fascinujúce, že to tak nie je, „uviedol podľa agentúry Reuters analytik Matthew Tuttle zo spoločnosti Tuttle Capital Management.

Viac o téme: akcie , investori , investovanie , sociálne siete , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy