V Nemecku možno v najbližších mesiacoch očakávať zvýšenie nezamestnanosti

Nálada na nemeckom trhu práce sa mierne zhoršila. Na jednej strane je vidieť signály pozitívneho vývoja, nezamestnanosť sa však v nasledujúcich mesiacoch bude pravdepodobne zvyšovať, oznámil v piatok norimberský inštitút pre výskum trhu práce a zamestnanosti (IAB). Informuje správa agentúry DPA.

Barometer trhu práce IAB v máji klesol o 0,8 bodu na 101,1 bodu. Udržal sa tak nad hranicou 100 bodov, ktorá vyjadruje neutrálnu situáciu. Osobitný indikátor nezamestnanosti však klesol o 1,5 bodu na 98 bodov. Číslo je evidentne pod neutrálnou úrovňou, a preto možno očakávať nárast nezamestnanosti, uviedol inštitút.

Vrchol energetickej krízy je už minulosť, jej vplyv však v ekonomike stále pôsobí, uviedol IAB. Počet dlhodobo nezamestnaných osôb je podľa aktuálnych údajov inštitútu o 180 000 vyšší v porovnaní s obdobím pred krízou. Výrazne vzrástol aj podiel nezamestnaných bez odborného vzdelania.

Barometer IAB sa opiera o výsledky prieskumov vládnych úradov práce v celej krajine. Pohybuje sa v rozpätí 90 až 100 bodov, kde dolná hranica vyjadruje veľmi nepriaznivú situáciu a horná, naopak, veľmi pozitívnu. 

Viac o téme: ekonomika, energetická kríza, Nemecko, nezamestnanosť, práca, trh

Súvisiace články

Aktuálne správy