V Belgicku sa konajú demonštrácie za lepšiu ochranu zamestnancov

Odborári v pondelok v hlavnom meste Belgicka organizujú veľkú demonštráciu na protest proti pracovným podmienkam, ktoré sú podľa nich čoraz horšie, a proti obmedzovaniu práva na štrajk. Uviedol to odborový zväz ABVV. Akcie, ktorú vyvolali snahy o zmeny v maloobchodnej firme Delhaize, sa zúčastnia pracovníci v doprave, čo paralyzuje prevádzku metra a ďalších dopravných prostriedkov, ale aj ďalších odvetví, od materských škôlok až po zvoz odpadu.

Odbory sú nahnevané na firmy, ktoré sa snažia vnútiť svojim zamestnancom nové zmluvy. Tieto zmluvy majú vplyv na ich sociálne práva, ovplyvňujú ich pracovné podmienky a znižujú mzdy. Konkrétne protestujú proti rozhodnutiu reťazca supermarketov Delhaize zmeniť nastavenie prevádzky a riadenia predajní, čo priamo zníži mzdy a práva zamestnancov.

„Nechceme zamestnancov druhej kategórie. Chceme rešpekt a rovné práva pre všetkých,“ uviedol odborový zväz.

Firma ide tvrdo proti sociálnym a odborovým právam

Odborom sa tiež nepáčia firemné opatrenia, ktoré majú potlačiť štrajk, okrem iného prostredníctvom súdnych zákazov blokovania firemných priestorov. „Obrana našich sociálnych a odborových práv je znemožňovaná,“ dodal zväz ABVV.

Delhaize patrí medzi najväčšie belgické reťazce supermarketov. Zisk firmy, ktorá je súčasťou nadnárodného podniku Ahold Delhaize, v Belgicku vlani dosiahol 48 miliónov eur. Firma chce zaviesť franšízový model prevádzky obchodov, ktorý podľa odborov povedie nielen k prepúšťaniu, neistote a zníženiu miezd, ale tiež ohrozí národné odbory a naštartuje nový trend v celom maloobchodnom sektore. Podľa vedenia je cieľom nového modelu dosiahnuť prevádzkovú efektivitu. Podľa zamestnancov však tento plán zvýši pracovnú záťaž a neistotu a tiež zníži mzdy.

Viac o téme: Belgicko, Delhaize, demonštrácie, odborári, odbory, pracovné podmienky, protest, štrajk, supermarket

Súvisiace články

Aktuálne správy