Úrad priemyselného vlastníctva formou voucherov finančne podporí podnikateľov vo výške tisícov eur

Na európskej úrovni bolo schválené rozšírenie fondu na podporu malých a stredných podnikov na ochranu duševného vlastníctva. Podnikatelia tak majú možnosť dostať finančnú podporu vo výške tisícov eur formou voucherov. Vouchery sú určené na ochranu inovácií, patentov, značiek a na audit duševného vlastníctva firiem. Informovala o tom Jana Záchenská z komunikácie s verejnosťou Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR.

Podnikatelia budú môcť podpory využiť od januára budúceho roka. „Slovensko je jednou z krajín, kde je ochrana duševného vlastníctva najnižšia spomedzi krajín Európskej únie (EÚ), a preto sme radi, že pomôžeme našim podnikateľom získať výraznú podporu, ktorá ich urobí úspešnejšími a konkurencieschopnejšími,“ uviedol predseda ÚPV SR Matúš Medvec. Ak niekto napodobňuje alebo zneužíva značku, inováciu alebo dizajn, nová služba IP Enforcement má pomôcť pri vymáhaní práv. Služba pribudne ku komplexnému auditu duševného vlastníctva.

Podnikatelia tak môžu získať 720 eur na audit a ďalších 720 eur na vymáhanie svojich práv. Ďalším elementom podpory je aj refundácia poplatku za ochrannú známku. Prostredníctvom voucheru je možné preplatiť 75 % nákladov na registráciu ochrannej známky. Rozšíri sa tiež rozsah o medzinárodné prihlášky ochranných známok a dizajnov vo viacerých krajinách sveta, kde pôsobia. Možné je tak získať 2500 eur. Pri patentoch sa tiež refunduje 75 % nákladov na vypracovanie európskej patentovej prihlášky, pričom limit maximálnej výšky je 2000 eur.

Pri patentovej rešerši ide o 75 % nákladov, kde je možné zistiť, či je vynález unikátny na svetovej úrovni a či je patentovateľný. „Voucher prepláca aj iné poplatky pri podaní patentovej prihlášky do výšky 1500 eur. V roku 2024 sa budú preplácať náklady na patentovú ochranu až do výšky 3500 eur,“ priblížil ÚPV. Pri odrodách rastlín a všetkých poplatkoch spojených s prihláškou sa zvyšuje výška voucheru z pôvodných 225 eur na 1500 eur. „Mechanizmy priamej refundácie pomáhajú zvýšiť ochranu duševného vlastníctva firiem, a tým im pomôžu výraznejšie rásť, keďže firmy, ktoré si chránia duševné vlastníctvo, majú o 20 % vyššie príjmy a vyplácajú o 19 % vyššie mzdy zamestnancom,“ dodal Medvec.

Viac o téme: fond , podnikatelia , podpora , ÚPV

Súvisiace články

Aktuálne správy