Úplné odstrihnutie od Číny? Nemožné aj nebezpečné. Západ sa však pokúsi znížiť svoju závislosť

Dôležitosť Číny vo svetovom hospodárstve je nepopierateľná. Výrobky s nápisom „Made in China“ zaplavili svet. Na samite krajín G7 sa však lídri tohto zoskupenia zhodli na škodlivosti prílišnej závislosti od Číny. Pokúsia sa preto o väčšiu diverzifikáciu zahraničného obchodu čím sa budú snažiť o zníženie rizika výpadku vo výrobných reťazcoch.

Pandémia koronavírusu ukázala akú silnú závislosť majú všetky krajiny od tovarov vyrobených v Číne. Dôležitú úlohu diverzifikácie medzinárodného obchodu ukázala aj ruská invázia na Ukrajinu. Ako uvádza spravodajský portál cnbc.com, krajiny zoskupenia G7 sa pokúsia o zmenšenie závislosti od čínskych dodávateľských reťazcov. Nepôjde však o úplné odstrihnutie od tovarov vyrobených v Čine.

„Naše politické prístupy nie sú navrhnuté tak, aby poškodzovali Čínu, ani sa nesnažíme zmariť hospodársky pokrok a rozvoj Číny. … Zároveň si uvedomujeme, že ekonomická odolnosť si vyžaduje zníženie rizika a diverzifikáciu,“ uviedli lídri G7 v spoločnom vyhlásení. Samitu v Hirošime sa pritom okrem tradičných členov zoskupenia Japonska, Talianska, Kanady, Francúzska, USA, Spojeného kráľovstva, Nemecka a Európskej únie zúčastnili aj ďalšie prizvané krajiny. Medzi nimi napríklad Austrália, Južná Kórea, India, Brazília či Vietnam.

Viacerí analytici pritom tvrdia, že potenciálne odstrihnutie vyspelých ekonomík od Číny je nereálne. Išlo by tak skôr od diverzifikáciu zahraničného obchodu z dôvodu zníženia potenciálneho rizika pred neočakávanými situáciami, ktoré by mohli znamenať problémy pre dodávateľské reťazce a tým pádom aj výrobné procesy jednotlivých krajín.

Zbavenie sa rizika tak podľa prorektora pre Čínu na talianskej univerzite Politecnico di Milano Giuliana Nociho znamená zmiernenie niektorých závislostí na Číne a nie úplné prerušenie vzťahov. „Malo by byť jasné, že izolácia Číny bude nielen na jednej strane nemožná, ale na druhej strane aj nebezpečná,“ cituje cnbc.com Nociho.

Rekordné obchody s USA

Krajiny G7, ktorých súčasťou je aj USA, sa pokúsia o tento krok potom ako zahraničný obchod medzi Čínou a Spojenými štátmi dosiahol počas minulého roku rekordné maximá. Bilaterálny obchod týchto dvoch krajín stúpol počas minulého roku na 690,6 miliárd dolárov. Hodnota čínskych výrobkov mala pritom výraznú prevahu v sume 536,8 miliardy dolárov.

Čínska ekonomika sa pritom po dvoch rokoch tvrdej nulovej politiky voči koronavírusu opäť rozbieha na plné obrátky. Čína sa totiž v prvom kvartáli tohto roku stala svetovým exportérom automobilov číslo jedna. Zatiaľ čo v minulom roku sa dostala na druhú pozíciu cez európskeho lídra Nemecko, tento rok zosadila z trónu Japonských exportérov.

Čína, ktorej sa počas prvého štvrťroku zvýšil export vozidiel oproti prvému kvartálu minulého roku až o 58 percent, vďačí za tento posun najmä silnejúcemu dopytu po elektrických vozidlách či rastúcemu dopytu do strany Ruska.

Postoj k Taiwanu sa nemení

Lídri zoskupenia najvyspelejších krajín sveta pritom neplánujú zmeniť svoj postoj ku čínsko-taiwanskému konfliktu. Aj keď sa eskalácia konfliktu zdá čoraz reálnejšia, zoskupenie G7 vo spoločnom vyhlásení uviedlo, že nevidia žiadne legálne dôvody na to, aby bol ostrov na juhovýchode Číny vojensky obsadený či napadnutý.

Spojené štáty americké navyše od začiatku roka zvýšili počet amerických vojakov na ostrove, ktorí majú za úlohu najmä tréningové cvičenia pre ostrovné vojenské skupiny.

Viac o téme: Čína , dovoz , Emmanuel Macron , export , G7 , Hirošima , import , Joe Biden , samit , Taiwan , vývoz , zahraničný obchod

Súvisiace články

Aktuálne správy