Turecko v piatok privítalo rozhodnutie medzinárodného dozorného orgánu odstrániť ho z tzv. „sivého zoznamu“ krajín, ktoré plne nezaviedli opatrenia na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Oznámenie finančnej akčnej skupiny (Financial Action Task Force, FATF) so sídlom v Singapure by mohlo podporiť zahraničné investície v Turecku, ktoré sa snaží zotaviť z hlbokého hospodárskeho poklesu.
„Podarilo sa nám to,“ napísal turecký minister financií Mehmet Simsek na platforme X.
Viceprezident Cevdet Yilmaz dodal, že sa vďaka tomu zvýši dôvera medzinárodných investorov v turecký finančný systém. Rozhodnutie FAFT tak bude mať mimoriadne pozitívne dôsledky pre finančný sektor a ekonomiku.
Zaradenie na zoznam môže odstrašiť investorov a veriteľov
Zaradenie na zoznam FATF môže totiž odstrašiť investorov a veriteľov a poškodiť tak export, produkciu a spotrebu. Môže to takisto spôsobiť, že globálne banky budú opatrné pri obchodovaní s danou krajinou.
Prezident FATF T. Raja Kumar, ktorý končí svoje dvojročné funkčné obdobie, uviedol, že Turecko bolo vyradené zo zoznamu, keďže dosiahlo „významný pokrok“.
Tím FATF navštívil Turecko v máji a potvrdil, že krajina podnikla kroky na zlepšenie boja proti praniu špinavých peňazí, pričom sa snažila vyriešiť všetky sporné body.
Na zoznam pridali Monako a Venezuelu
Kumar ako príklad uviedol zložité vyšetrovanie a trestné stíhanie v súvislosti s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu v Turecku. Turecko bolo na zoznam zaradené v roku 2021.
Skupina FATF odstránila zo zoznamu aj Jamajku, ale zároveň naň pridala Monako a Venezuelu. Spojené arabské emiráty boli zo zoznamu vyradené začiatkom tohto roka.