
Zavádzanie ciel vo svetovom obchode môže znížiť prosperitu a poškodiť aj európsku ekonomiku. Odvetné clá voči USA by znamenali len ďalšie zdražovanie dovozov. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS, podľa ktorého by Európska únia namiesto toho mala riešiť vážnejší problém, a to zaostávanie v inováciách.
Trumpove clá sú podľa inštitútu INESS nepochybne zlým krokom z pohľadu zvyšovania prosperity vo svete. Zlým krokom by však aj bolo, ak by EÚ na tieto clá odpovedala zavedením nových ciel na dovozy z USA.
Clá na dovozy tovarov z USA spôsobia pokles produkcie EÚ a pravdepodobne aj zníženie zamestnanosti. Zavedenie proticiel ale nespôsobí nič iné, ako predraženie dovozov pre už tak negatívne zasiahnutú európsku ekonomiku. Preto by EÚ nemala pristupovať k odvetným clám, konštatuje INESS, ktorý pripravil aj publikáciu s názvom Nová inovačná politika EÚ.
„Obchodné „vojny“ sa na rozdiel od klasických vojen nedajú vyhrať väčším zbrojením a protiútokmi (zavádzaním a zvyšovaním ciel). Naopak, šancu na obojstrannú výhru (viac prosperity) zvýšite tým, že prestanete bojovať, zahodíte zbrane (clá) a necháte voľne prúdiť tovar,“ upozorňuje INESS.
USA sú síce najdôležitejší obchodný partner EÚ, ale nie nenahraditeľný. Podľa inštitútu INESS až 80 percent vývozov EÚ smeruje do iných krajín. S mnohými krajinami pritom ešte stále nemá EU podpísané obchodné zmluvy, ktoré uľahčia vývoz aj dovoz.
Mala by sa EÚ zamerať na podporu inovácií?
Konkurencieschopné tovary a služby dokáže podľa inštitútu zabezpečiť len inovatívna ekonomika. Inovácie to však majú v EÚ ťažké. Čelia mnohým prekážkam.
Práve v oblasti výdavkov na inovácie EÚ za USA výrazne zaostáva:

INESS zároveň upozorňuje, že EÚ potrebuje v oblasti inovácií prehodiť výhybku. „Štáty by sa nemali pokúšať o podporu a tvorbu inovácií, ale o odstránenie prekážok ich vzniku. Inovácie sú každodenným chlebíčkom podnikateľov, stačí im v tom nebrániť,“ uvádza inštitút.
Prečo sú podľa inštitútu INESS inovácie dôležité nielen pre ekonomický rast, ale aj pre zachovanie slobodnej spoločnosti:
- Inovácie sú základným zdrojom ekonomického rastu.
- Inovácie sa nedajú kúpiť za štátne peniaze, k spotrebiteľom ich musí vždy dostať podnikateľ.
- Podnikateľov v prinášaní inovácií brzdí byrokracia, regulácie a vysoké dane.
- Byrokracia nás stojí omnoho viac ako si myslíme. Nejde len o náklady na vypĺňanie stohu formulárov. Najviac nás stoja inovácie, ktoré kvôli byrokracii vôbec nevzniknú. Odstránenie byrokracie musí byť z pohľadu inovácií politickou prioritou.
- Regulácie sú zrkadlom minulosti a brzdou budúcnosti. Ich odstránenie spolu s trhovou súťažou naštartujú inovačný rast. EÚ by mala prijať stopku na prijímanie nových regulácií.
- EÚ by mala podporovať základný výskum, a vyhnúť sa dotovaniu súkromných firiem. Žiadny grantový program nevie predvídať, ktoré inovácie budú nakoniec úspešné.
- Schopnosť inovovať alebo “inovatívnosť” jednotlivcov, inštitúcií a spoločností prispieva k odolnosti politicko-ekonomického systému a posilňovaniu osobnej slobody.
Tento zoznam nie je konečný, na podporu inovácií sú potrebné reformy aj na pracovnom trhu, ale aj v dôchodkovom zabezpečení, pripomína INESS. Inovácie si podľa analytikov inštitútu vyžadujú aj flexibilitu ľudského kapitálu a dostupné financovanie. Posilnenie kapitálových trhov prechodom z priebežných dôchodkových systémov na kapitalizačné by pomohlo priniesť potrebné zdroje.
Publikácia INESS Nová inovačná politika EÚ je štvrtou zo série odporúčaní pre Európsku komisiu. Tie inštitút komunikuje v rámci policy aktivít siete EPICENTER Network priamo v Bruseli a tiež aj dôležitým aktérom na Slovensku. Cieľom tohto úsilia je inšpirovať politikov v ich snahe vytvoriť pružnejšiu a konkurencieschopnejšiu ekonomiku EÚ – ktorá zabezpečí aj väčšiu slobodu, prosperitu a lepší život pre jej občanov.