
Januárový nástup staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa na post najsilnejšieho muža na svete so sebou priniesol doslova chaos v globálnej ekonomike. Šermovanie s obchodnými clami a hrozbami obchodných vojen na jednej strane tvrdo zasiahlo kapitálové trhy, na druhej strane ohrozilo ekonomiky krajín po celom svete.
Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa pri hrozbe vysokých ciel na automobilový priemysel hovorí o ohrozených tisíckach pracovných miest a tiež o celkovo výraznej rane pre slovenskú ekonomiku ako takú. Práve automobilový priemysel je totiž chrbtovou kosťou našej ekonomiky. Okrem samotných automobiliek u nás totiž sídli a vyrába množstvo subdodávateľov.
Tieto hrozby pre našu ekonomiku si veľmi dobre uvedomujú aj samotní Slováci. Ako ukázal prieskum spoločnosti ResSolution Group pre web oPeniazoch.sk, ktorý sa realizoval v marci na vzorke 514 respondentov online populácie staršej ako 15 rokov, takmer dve tretiny ľudí vnímajú rastúce riziko obchodných vojen vplyvom politiky Donalda Trumpa ako hrozbu pre samotnú slovenskú ekonomiku.
Bezmála 33 percent opýtaných pritom v prieskume uviedlo, že aktuálny vývoj vníma určite ako hrozbu pre slovenskú ekonomiku a ďalších takmer 29 percent ho vníma skôr ako hrozbu. Naopak, kroky Donalda Trumpa ako hrozbu pre slovenskú ekonomiku vôbec nevníma 5,4 percenta opýtaných, skôr to nevníma ako hrozbu necelých 12 percent respondentov. Viac ako pätina Slovákov označila odpoveď „neviem / nedokážem posúdiť“.
Obávate sa negatívnych dopadov obchodnej politiky Donalda Trumpa na slovenskú ekonomiku?
Zaujímavosťou je, že obavy o slovenskú ekonomiku u Slovákov rastú s úrovňou vzdelania. „Pocit hrozby stúpa s rastúcou úrovňou vzdelania respondentov. Dosahuje 52 percent pri základnom vzdelaní, 61 percent pri stredoškolskom a 74 percent pri vysokoškolskom vzdelaní,“ uviedla na margo výsledkov prieskumu Senior Research Manager v ResSolution Group Eva Sklenářová. Ako dodala, väčší strach z dopadu politiky Donalda Trumpa na našu ekonomiku majú zároveň respondenti zo západného Slovenska oproti tým z východu a stredu krajiny.
Hoci sa zdá, že napätie ohľadom obchodných vojen sa v posledných dňoch postupne uvoľňuje, najmä po dohodách Spojených štátov so Spojeným kráľovstvom a napredujúcich rokovaniach s Čínou, dohoda medzi USA a Európskou úniou zatiaľ nepadla. Európska komisia dokonca minulý týždeň zverejnila zoznam amerických produktov za 100 miliárd eur, na ktoré zvažuje uvaliť recipročné clo v prípade, ak sa obe strany napokon nedohodnú.
Výskum realizuje agentúra ResSOLUTION Group metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke internetovej populácie z National Sample SK. Ide o jeden z najväčších výskumných panelov na Slovensku, ktorý v súčasnosti zahŕňa 25 000 respondentov. Je súčasťou medzinárodnej siete panelov spoločnosti National Sample, ktorá okrem Slovenska prevádzkuje online panely aj v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Thajsku. Chceli by ste sa aj vy zúčastniť na podobných prieskumoch alebo poznáte niekoho, kto by mal záujem? Každý si môže vytvoriť profil na National Sample SK tu.