Trpká správa pre majiteľov ukrajinských dlhopisov: Môžu prísť až o 40 percent ich hodnoty!

Zahraniční držitelia ukrajinských dlhopisov by pri dohode o reštrukturalizácii dlhu mohli prísť o 30 až 42 percent hodnoty. Kyjev by sa tým však pravdepodobne vyhol tvrdému zlyhaniu pri splácaní dlhov. Uviedla to vo svojej správe banka JPMorgan.

Vojnou zmietaná Ukrajina sa snaží o reštrukturalizáciu svojich dlhopisov za zhruba 20 miliárd USD predtým, ako na konci augusta vyprší termín pozastavenia splácania.

Vláda v pondelok oznámila, že prvé kolo formálnych rozhovorov s držiteľmi dlhopisov neprinieslo žiadnu dohodu. To zvyšuje riziko, že Ukrajina sa dostane do platobnej neschopnosti, ak sa jej nepodarí dohodnúť na reštrukturalizácii dlhu alebo predĺžení moratória na jeho splácanie.

Stratég JPMorgan Nishant Poojary uviedol, že prvé kolo rokovaní poskytuje spodnú a hornú hranicu pre rokovania o odpisoch a dodal, že obe strany boli vo svojich návrhoch pomerne ďaleko od seba. Strany sa tak budú musieť najprv dohodnúť na dôležitých rozdieloch týkajúcich sa prípadnej úľavy a štruktúry nástrojov, a hľadať kompromis niekde medzi nimi.

Podarí sa Ukrajine dohodnúť s držiteľmi dlhopisov?

JPMorgan vo svojich výpočtoch simulovala balík, ktorý by bol uprostred návrhov, zahŕňa prvky navrhnuté vládou, ako aj prvky navrhnuté skupinou držiteľov dlhopisov. Tento hypotetický kompromis zahŕňa tri rôzne nástroje – štandardné dlhopisy, dlhopisy s rastúcimi kupónmi, teda rastúcimi pravidelnými úrokovými platbami, a tretí nástroj, kde sa istina aj kupóny upravujú na základe priemerných daňových príjmov. V prípade takéhoto balíka by sa strata pre investorov mohla pohybovať v rozmedzí 30 až 42 percent, dodal Poojary.

Investori chcú viac ako vláda ponúka

JPMorgan vyzdvihol ako pozitívne, že návrhy oboch strán riešili aj možný nevýhodný scenár pre Ukrajinu a zahŕňali výplatu kupónov od samého začiatku, aj keď v rôznej výške. Vláda ponúkala pre začiatok jedno percento, zatiaľ čo držitelia dlhopisov viac ako sedem percent.

Aj keď cesta k reštrukturalizácii ukrajinského dlhu vyzerá hrboľato, celková trajektória je pozitívna, uviedol Poojary. Banka podľa neho vidí nízku pravdepodobnosť tvrdého zlyhania pri splácaní.

Viac o téme: investovanie , JPMorgan Chase , štátne dlhopisy , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy