Trhy si vydýchli: Ohlásená pomoc od centrálnej banky poslala akcie problémovej Credit Suisse strmo nahor

, Redakcia

Akcie problémovej švajčiarskej banky Credit Suisse vrástli po štvrtkovom otvorení obchodovania o viac ako 30 percent. Motorom rastu bola nočná informácia, že pomocnú ruku v sume až 50 miliárd švajčiarskych frankov jej poskytne miestna centrálna banka.

Neskôr akcie Credit Suisse ranné zisky o niečo skorigovali, stále však boli o viac ako 20 % silnejšie v porovnaní s koncom stredajšieho obchodovania. Credit Suisse v stredu neskoro večer oznámila, že uplatní svoju opciu na pôžičku od Švajčiarskej národnej banky.

Ako dodáva web cnbc.com centrálna banka tiež ponúkla odkúpenie dlhu v hodnote približne 3 miliárd švajčiarskych frankov, ktorý sa týkal 10 prioritných dlhových cenných papierov denominovaných v amerických dolároch a štyroch prioritných cenných papierov denominovaných v eurách.

O tom, že švajčiarska centrálna banka poskytne Credit Suisse likviditu, "ak to bude potrebné", informovali tunajšie finančné inštitúcie už v stredu. Uviedli tiež, že Credit Suisse "spĺňa požiadavky na kapitál a likviditu kladené na systémovo významné banky".

Banka svoj krok označila za "rozhodné" a zároveň "preventívne" posilnenie likvidity.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , banková kríza , Credit Suisse , finančná kríza , Švajčiarska národná banka SNB

Súvisiace články

Aktuálne správy