Slovensko má nespochybniteľné problémy s udržateľnosťou verejných financií, teda s veľkými rozpočtovými deficitmi, ktoré treba riešiť. Vláda si v tohtoročnom balíčku na to vybrala sadu opatrení na čele so zvyšovaním základnej sadzby DPH. Ako schválené úsporné opatrenia vnímajú Slováci sme sa opýtali v aktuálnom prieskume.
Konsolidačný balíček už zo svojej podstaty nájde mnoho odporcov. Jedinými dvoma spôsobmi, ako môže štát zlepšiť svoje hospodárenie, sú totiž buď zvyšovanie príjmov, alebo znižovanie výdavkov. V oboch prípadoch takéto opatrenia pocítia veľké skupiny obyvateľov. Rozhodujúce preto je, ako sa vláde podarí takýto konsolidačný kokteil namiešať tak, aby narobil čo najmenej škôd na ekonomike a aby mal čo najmenší negatívny dopad na ľudí.
Myslíte, že sa to súčasnej vláde Roberta Fica pri tohtoročnom konsolidačnom balíčku podarilo? Presne na to sme sa v spolupráci s prieskumnou spoločnosťou ResSolution Group opýtali Slovákov. Prieskum sa uskutočnil v druhej polovici októbra na vzorke 521 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.
Slovákom schválená konsolidácia nevonia
Jeho výsledky pritom hovoria celkom jednoznačne. Slovákom sa prijatý konsolidačný balíček na čele so zvyšovaním základnej sadzby DPH príliš nepozdáva. Zo všetkých schválených opatrení totiž jednoznačne vyššiu mieru súhlasu ako nesúhlasu vyjadrili iba s jediným. Neprekvapujúco ide o sľubované škrty výdavkov v štátnej a verejnej správe, teda najmä znižovanie počtu zamestnancov štátu. Otázkou je, ako sa práve toto opatrenie, vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti, podarí vláde naplniť.
Na konsolidačný balíček ako celok tak Slováci pozerajú negatívne. Len ťažko by ste totiž hľadali človeka, ktorý by bol s ním absolútne stotožnený. Odpoveď, že sú s konsolidačnými opatreniami určite spokojní, totiž uviedli iba necelé 2 percentá respondentov. Skôr spokojných je niečo vyše 7 percent opýtaných. Naopak určite nespokojných je až vyše 44 percent Slovákov a skôr nespokojných ďalšia takmer pätina.
"Viac ako šesť z desiatich Slovákov je nespokojných s vládnymi krokmi zameranými na konsolidáciu rozpočtu, naopak tých, ktorí sú s vládnymi krokmi spokojní, je menej ako desatina. Nespokojnosť skôr vyjadrujú ľudia s vysokoškolským vzdelaním, vyšším príjmom a obyvatelia veľkých miest," uviedol na margo výsledkov prieskumu Media Solutions Director v ResSolution Group Jakub Fulín.
Negatívnu hitparádu vedie DPH
Jednoznačne najviac odmietaným opatrením je pritom opäť neprekvapujúco spomínané zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty z 20 na 23 percent. Slováci tak zrejme veľmi dobre tušia, čo bude po novom roku nasledovať, teda že za väčšinu tovarov a služieb si budú musieť priplácať. S týmto opatrením pritom podľa výsledkov prieskumu určite nesúhlasí až takmer 60 percent respondentov, ďalších vyše 16 percent skôr nesúhlasí. Súhlasnú odpoveď vyjadrilo iba necelých 6 percent opýtaných.
Podobne silno negatívne vnímaným opatrením je aj zvyšovanie ceny ročnej diaľničnej známky zo 60 na 90 eur. Určite alebo skôr s týmto krokom nesúhlasí takmer 63 percent Slovákov, hoci miera súhlasu v tomto prípade bola podstatne vyššie na úrovni zhruba 16 percent. Veľmi podobne dopadla v hodnotení Slovákov aj kontroverzná daň z finančných transakcií napriek tomu, že sa nemá týkať priamo bežných ľudí. Určite s ňou nesúhlasí až takmer 49 percent opýtaných, skôr nesúhlasí ďalších 13 percent. Naopak, s transakčnou daňou nemá problém len zhruba desatina respondentov.
Prvú štvorku najnepopulárnejších opatrení s celkovou mierou nesúhlasu takmer 58 percent uzatvárajú schválené zmeny v daňovom bonuse na dieťa. Teda jeho znižovanie podľa príjmu domácnosti či ohraničenie podľa veku. Podobne až 52 percent určite alebo skôr nesúhlasí ani s pôvodným návrhom v škrtoch na valorizácii platov zdravotníkov, ktoré môžu vyústiť do výpovedí stoviek lekárov.
Takmer totožnú mieru nesúhlasu cez 50 percent vyjadrujú Slováci aj so zvyšovaním osobitného odvodu pre mobilných operátorov, hoci s týmto opatrením by súhlasilo 18 percent opýtaných. Telekomunikační operátori pritom už zvyšovanie cien kvôli konsolidačnému balíčku otvorene avizujú. Viac si môžete prečítať v našom článku na tomto odkaze.
Ak by ste mohli zrušiť jedno konsolidačné opatrenie vlády, ktoré by to bolo?
Slovákom príliš po chuti nie je ani zmena vo vyplácaní rodičovského dôchodku, ktorý po novom budú môcť deti rodičom posielať cez 2 percentá z daní. Skôr alebo určite s takouto zmenou nesúhlasí skoro polovica z nich. Výrazne vyššiu mieru nesúhlasu ako súhlasu má aj zvyšovanie dane z motorových vozidiel podnikateľov, či zvýšenie mýta pre nákladné vozidlá. Väčšiu mieru podpory ako nesúhlasu pritom nezískalo medzi Slovákmi ani také opatrenie, ako je zavedenie osobitného odvodu pre rafinérie, zrejme v obave z nárastu cien palív na pumpách.
Nasleduje skupina opatrení, ktorá má zhruba rovnako podporovateľov ako odporcov. Paradoxne sem patrí napríklad aj zníženie DPH na základné potraviny z 10 na 5 percent a pre ostatné potraviny a energie na 19 percent. Celková miera súhlasu v tomto prípade dosiahla necelých 33 percent, nesúhlasu vyše 34 percent. Takmer identický súhlas ako nesúhlas vyjadrili Slováci aj so zvýšením stropov na sociálne odvody pre vysokopríjmových zamestnancov a vyššie zdanenie veľkých firiem.
Jediným opatrením z celého konsolidačného balíčka, ktoré by Slováci akceptovali bez väčších problémov, sú tak zrejme spomínané škrty v štátnej a verejnej správe. S avizovaným 10-percentným znižovaním výdavkov totiž určite súhlasí vyše 23 percent opýtaných a skôr súhlasí ďalších 19 percent. Naproti tomu, určite nesúhlasí niečo vyše 17 percent a skôr nesúhlasí zhruba 12 percent Slovákov.
Výskum realizuje agentúra ResSOLUTION Group metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke internetovej populácie zo Slovenského národného panelu. Ide o jeden z najväčších výskumných panelov na Slovensku, ktorý v súčasnosti zahŕňa 25 000 respondentov. Jeho sponzorom je spoločnosť European National Panels, ktorá okrem Slovenska prevádzkuje online panely aj v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Chceli by ste sa aj vy zúčastniť na podobných prieskumoch alebo poznáte niekoho, kto by mal záujem? Každý si môže vytvoriť profil na Slovenskom národnom paneli tu.