
Napätá situácia na trhu práce a pretrvávajúci nedostatok zamestnancov majú aj svoju druhú stránku. A to tú, že ak už firma má kvalitných zamestnancov, nechce o nich prísť. Svedčia o tom aj údaje Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorých je na Slovensku prepúšťania zo strany firiem najmenej za celé roky. Firmy pritom stále viac siahajú aj po pracovníkoch zo zahraničia. Počet pracujúcich cudzincov u nás už dosiahol nový rekord, a to viac ako 111-tisíc.
Prepúšťania je na Slovensku najmenej za celé roky. Konštatuje to IFP, podľa ktorého približne tretina nezamestnaných odchádza z práce z iniciatívy zamestnávateľa. Nedobrovoľné odchody z práce zahŕňajú výpovede pre nadbytočnosť alebo z iných dôvodov a ukončenie činnosti zamestnávateľa. Ostatné dôvody zahŕňajú odchod do dôchodku, chorobu alebo rodinné, osobné a iné dôvody. „Najčastejším dôvodom straty zamestnania je prepustenie pre nadbytočnosť a aktuálne je na najnižšej hodnote za 30 rokov,“ uvádza inštitút.
Na trhu práce pritom pretrváva nedostatok zamestnancov. Podiel firiem, ktorých obmedzuje nedostatok pracovnej sily mierne poklesol. Blízko maxím spred korony zostáva počet voľných pracovných miest. Aktuálne počet záujemcov o prácu prevyšuje podľa IFP počet dostupných voľných pracovných miest len o tretinu, regionálne rozdiely sú však výrazné.
Stretávate sa s tým, že firmy majú problém nájsť vhodných zamestnancov?
Najakútnejšia situácia s nedostatkom zamestnancov je v okresoch Bratislava a Malacky, kde na jedného nezamestnaného pripadajú takmer štyri ponuky práce. „Naopak v okresoch Gelnica, Sabinov a Stropkov evidujeme na jednu pracovnú ponuku až cez 50 uchádzačov o zamestnanie,“ dodáva IFP.
Disponibilná miera nezamestnanosti na Slovensku v septembri stagnovala na úrovni 5 percent. Príčinou poklesu disponibilných uchádzačov o prácu bol predovšetkým vyšší odtok do neaktivity, pravdepodobne pre odchody do predčasných dôchodkov. Celkovo však miera nezamestnanosti zostáva nezmenená už ôsmy mesiac za sebou.
Na západe krajiny pritom nájdeme viacero okresov s mierou nezamestnanosti pod 2,5 percenta s najnižšími úrovňami pod 2,1 percenta v Trenčíne a Piešťanoch. Na Slovensku máme však stále aj okresy ako Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a Kežmarok, ktoré majú takmer dvojnásobnú mieru nezamestnanosti oproti priemeru Slovenska. „Trh práce naráža na svoje limity na strane dopytu aj ponuky. Ďalšiemu znižovaniu nezamestnanosti bráni pretrvávajúci kvalifikačný aj regionálny nesúlad na trhu práce,“ dodáva Inštitút finančnej politiky.