Zníženie DPH v cestovnom ruchu od budúceho roka malo byť pre Slovákov príjemnou správou a dlhšie rodinné dovolenky, alebo aj obľúbené predĺžené víkendy, mali byť cenovo výhodnejšie. Kombinácia vládnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025, však môže mať podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka prekvapivý dôsledok – dovolenka na Slovensku môže byť drahšia než doteraz.
Základným cieľom selektívneho zníženia DPH je podpora konkrétneho odvetvia, v tomto prípade sektora cestovného ruchu. Oživenie domáceho turizmu a zvýšenie jeho konkurencieschopnosti v porovnaní s okolitými štátmi je jednou z priorít vlády.
Zatiaľ čo ubytovanie a stravovanie sa dočkali zníženej sadzby DPH, lanovky, vleky a akvaparky budú podľa Tomáša Boháčka naopak zdaňované vyššou sadzbou. „Paradoxne, práve toto môže viesť k celkovému zdraženiu dovoleniek u nás, keďže tieto dve aktivity sú najobľúbenejšie v tzv. „masovom turizme“, ktorý sa v posledných dvoch dekádach úspešne etabloval v najnavštevovanejších lokalitách Slovenska,“ upozorňuje analytik 365.bank.
Nová štruktúra DPH v reštauráciách, kde sa na jednotlivé položky budú uplatňovať rôzne sadzby, nielenže podľa Boháčka skomplikuje výpočet a môže viesť k vyššej administratívnej záťaži pre prevádzkovateľov, ale skomplikuje aj tvorbu menu. Reštaurácie tieto náklady premietnu do konečnej ceny. „Zrejmým príkladom je, ak zákazník bude konzumovať jedlo so zníženou sadzbou DPH (5 %), minerálka bude podliehať sadzbe 19 % a alkoholický nápoj (s obsahom alkoholu >0,5 %) bude podliehať sadzbe 23 %,“ upozorňuje analytik.
Očakávate zdraženie dovoleniek na Slovensku v budúcom roku?
Ďalším faktorom za rastom cien bude zvýšenie cien energií, surovín a ďalších prevádzkových nákladov, ktoré môže znehodnotiť pozitívny vplyv zníženej DPH. Náklady na elektrinu a plyn v horizonte najbližšieho roka vzrastú pravdepodobne až o pätinu, navyše sa upravuje metodika výpočtu cien vody, ktorá bude tlačiť na najvyšší rast vodného a stočného za posledné roky. V rámci vstupov poskytovateľov reštauračných služieb, posledné mesiace údajov o raste inflácie poukazujú podľa Tomáša Boháčka na „tvrdohlavý“ rast cien potravín a nie, nejde iba o maslo, či vajíčka, ale spektrum je pomerne široké, vrátane mnohých druhov ovocia, či zeleniny. Znižovať preto ceny bude veľmi náročné, ak nie nemožné.
K rastu cien prispeje aj nová daň
„V neposlednom rade sa bude pod rast prevádzkových nákladov podpisovať transakčná daň, ktorá nielenže navýši náklady samotných podnikateľov, ale cez úsporu nákladov bude znižovať aj reálne mzdy v odvetví, ktoré patria medzi najnižšie spomedzi všetkých sektorov ekonomiky. To môže byť opäť demotivujúcim faktorom pre úroveň kvality poskytovaných služieb, s ktorou máme dlhodobo problém,“ upozorňuje analytik.
Faktom tiež podľa Tomáša Boháčka ostáva, že zníženie DPH nezaručuje automatické zníženie cien pre spotrebiteľa. V praxi môže byť ťažko vymožiteľné a v podstate nekontrolovateľné, či podnikatelia skutočne preniesli túto úľavu na zákazníka.
Za atrakcie si priplatíme
Podľa odhadov 365.bank môžu stúpnuť ceny 3-dňových domácich dovoleniek s využitím väčšiny atrakcií podľa lokality v priemere o desatinu. To znamená, že aj keď sa ubytovanie formálne zlacní, v konečnom dôsledku bude dovolenka drahšia, keď zohľadníme vyššie ceny za športové atrakcie a stravovanie. „Atraktivita ubytovania bude vyššími cenami ostatných služieb navyše trpieť nižším záujmom klientov, keďže lanovka, či akvapark sú hlavným lákadlom, no teraz sa opäť stanú cenovo menej dostupné. V porovnaní s okolitými krajinami, budú mať naše strediská výrazný cenový hendikep, keďže napr. v Poľsku je DPH 8 % a v Čechách 12 %, takže o viac ako polovicu menej, ako bude u nás,“ dodáva Boháček.
Vládna snaha o podporu cestovného ruchu však nekončí len pri selektívnych sadzbách DPH, ale pokračovať budú aj rekreačné poukazy. Tie sa rozšíria z dieťaťa a manžela/manželky zamestnanca s minimálne dva roky trvajúcim trvalým pracovným úväzkom, aj na jeho rodiča, pričom suma 275 eur na rok pri minimálne 2-dňovom pobyte ostáva zachovaná. Pre športovo aktívne deti zapísané v športových kluboch, sa zavedie aj novinka športového príspevku až 500 eur, z ktorých polovica pôjde priamo klubu.
Samotný koncept poukazov je pritom podľa analytika zmysluplnou formou stimulu, ktorý preukázateľne zvyšuje motiváciu pre trávenie voľného času na Slovensku a počet prenocovaní je v dôsledku toho vyšší o približne 10 percent. Na druhej strane, má zaťažujúci vplyv na štátny rozpočet v podobe výpadku daňových príjmov v sume približne 30 miliónov eur ročne. Aj keď istú čas nákladov na dovolenku poukazy kompenzujú, k znižovaniu celkových cien ubytovania neprispievajú, len znižujú náklady zamestnanca. Z tohto pohľadu, tak nebudú mať vplyv na úspory za rast nákladov v sektoroch služieb, keďže ich výška ostáva rovnaká.
„Zníženie DPH v cestovnom ruchu tak nemusí priniesť očakávaný efekt a minie sa svojmu účinku dostupnejšej dovolenky. Aj keď celkové náklady vieme znížiť využitím mechanizmov štátnej (zamestnaneckej) kompenzácie, celkovo sa dovolenky u nás veľmi pravdepodobne predražia. Najúspornejší ľudia budú vyhľadávať spojenia pobytov a služieb v jednom balíku, alebo preferovať ubytovanie v súkromí pred hotelmi, no celkovo necháme na pobyte viac, ako po minulé roky,“ uzatvára analytik.