Švajčiarsky parlament neschválil vládnu pomoc banke Credit Suisse

Švajčiarsky parlament dnes neschválil vládnu pomoc vo výške 109 miliárd švajčiarskych frankov na fúzii skrachovanej Credit Suisse s bankou UBS. Informuje o tom agentúra Reuters. Prípadné schválenie by však bolo iba symbolické. Vláda už záväzok prijala na základe zákona o výnimočnom stave a nemožno ho zvrátiť.

Zákonodarcovia, ktorí schválenie dohody podporili, vyjadrili obavy o reputáciu Švajčiarska. Mimoriadne rokovanie parlamentu má trvať do štvrtka. Zatiaľ čo horná komora parlamentu vládny príspevok na záchranný balík schválila, dolná komora, ktorá je početnejšia, ho dnes znovu odmietla.

S iným návrhom nesúhlasila už na utorkovom nočnom zasadnutí, čo donútilo hornú komoru hľadať riešenie. V snahe o kompromis dnes ráno schválila zmeny opatrení, ale ani to nestačilo na to, aby zákonodarca dolnej komory presvedčila. Tí návrh zamietli pomerom 103 hlasov ku 71 hlasom, teda v rovnakom pomere ako predošlú noc.

Vláda sa pri schvaľovaní pomoci oprela o zákon o výnimočnom stave, takže finančný záväzok jej v mene schválila podskupina šiestich poslancov. To vyvolalo hnev u takmer 250 zákonodarcov, ktorí zostali bez možnosti sa k veci vyjadriť. Za svojho rivala zaplatí UBS tri miliardy švajčiarskych frankov. Švajčiarsko poskytlo štátne peniaze a záruky presahujúce 250 miliárd frankov.

Viac o téme: Credit Suisse , pomoc , Švajčiarsko , UBS , zákon

Súvisiace články

Aktuálne správy