Švajčiarsko zintenzívňuje boj proti obchádzaniu sankcií voči Rusku

Švajčiarska vláda zvyšuje svoje úsilie v boji proti spoločnostiam a osobám, ktorí využívajú neutrálnu krajinu na obchádzanie sankcií voči Rusku. Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO) v stredu oznámil zriadenie špecializovaného tímu na presadzovanie dodržiavania sankcií, ktoré Bern zaviedol po invázii Moskvy na Ukrajinu pred dvoma rokmi.

SECO oznámil, že od začiatku invázie zaevidoval 230 hlásení o potenciálnych porušeniach sankcií na základe podnetov od finančných spoločností, colníkov a iných krajín. Výsledkom bolo 47 konaní, pričom 20 prípadov bolo zastavených a v deviatich boli vymerané pokuty v rôznej výške. Približne 18 prípadov je otvorených a pribúdajú nové. Väčšina prípadov sa týka porušenia zákazu vývozu luxusných tovarov a výrobkov, ktoré by mohli podporiť vojnové úsilie Moskvy, uviedol hovorca SECO.

Zatiaľ čo SECO vykonáva jednoduchšie vyšetrovania, komplikovanejšie prípady postupuje úradu generálneho prokurátora. Švajčiarska televízia RTS minulý týždeň informovala, že prokuratúru prizvali k vyšetrovaniu dvoch prípadov týkajúcich sa spoločností obchodujúcich s komoditami. Prokuratúra sa k týmto prípadom odmietla vyjadriť.

Viac o téme: Európa , Rusko , sankcie , Švajčiarsko , zákaz vývozu

Súvisiace články

Aktuálne správy