Štyri kroky k dôchodku z druhého piliera: Na záver príde dôležité rozhodnutie! (poradňa)

autor logo


Redakcia

Odchod do dôchodku je pre mnohých dlho očakávaný moment. Ak ste ale zároveň účastníkom sporenia v druhom pilieri, má tento proces svoje špecifiká. V ďalšej časti našej dôchodkovej poradne sa pozrieme na štyri konkrétne kroky, ktoré vás na ceste k dôchodku z druhého piliera čakajú.

V predchádzajúcej časti poradne sme sa venovali tomu, ako sa dá požiadať o starobný a predčasný starobný dôchodok z druhého piliera. Čo však nasleduje po samotnom podaní žiadosti? Na to sa pozrieme v aktuálnej poradni.

Cesta k dôchodku z druhého piliera sa podľa informácií zverejnených Sociálnou poisťovňou skladá zo štyroch základných krokov.

1. Podanie žiadosti o dôchodok

Žiadosť o dôchodok môže sporiteľ podať v pobočke Sociálnej poisťovne alebo v Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), v ktorej si sporí.

2. DSS vyhotoví certifikát

Certifikát od DSS sporiteľa obsahuje informácie o nasporených príspevkoch počas jeho aktívneho života.

3. Sociálna poisťovňa pošle certifikát životným poisťovniam

Životné poisťovne po získaní certifikátu predložia svoje ponuky dôchodkov.

4. Sociálna poisťovňa zašle sporiteľovi ponukový list

Ponukový list obsahuje ponuky dôchodkov jednotlivých životných poisťovní a DSS. Platnosť ponuky je 30 dní a nasporená suma sa vtedy nezhodnocuje.

Ste alebo boli ste účastníkom sporenia v druhom dôchodkovom pilieri?

Po získaní ponukového listu je na rade sporiteľ. Z jednotlivých ponúk dôchodkov si môže vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. Následne môže podľa informácií zverejnených Sociálnou poisťovňou kontaktovať životnú poisťovňu alebo DSS, ktorej ponuku si vybral.

Bodkou za celým procesom je podpis zmluvy

Následne sporiteľ podpíše zmluvu o poistení dôchodku v príslušnej životnej poistovni, prípadne dohodu o vyplácaní dôchodku v DSS. Zmluva je potom účinná od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Dôležitá informácia:
Dôchodky sa vyplácajú mesačne pozadu. To znamená, že napríklad po zmluve účinnej od 1. februára sa dôchodok za február vyplatí v marci.

Záujemca o dôchodok sa však môže rozhodnúť aj pre alternatívu, že si zo žiadnej z predložených ponúk nevyberie. V takom prípade môže požiadať o dôchodok aj kedykoľvek neskôr. Sociálna poisťovňa pripomína, že aj v tomto prípade potom začne od prvého kroku, a to podaním novej žiadosti.

Viac o téme: dôchodková poradňa , dôchodkové správcovské spoločnosti DSS , dôchodky , druhý pilier , Sociálna poisťovňa SP

Súvisiace články

Aktuálne správy