Štát žmýka občanov a firmy stále viac: Pozrite si, ako stúpa výber daní na Slovensku!

, Redakcia

Príjmy štátu z daní na Slovensku z roka na rok rastú. Tento trend je pritom dlhodobý, keďže výber daní u nás rastie od roku 2012. Zdá sa, že ani v ďalších rokoch sa zmeny nedočkáme. V budúcom roku nás totiž čaká zvýšenie dane z pridanej hodnoty či zavedenie novej transakčnej dane.

Výber daní sa najčastejšie meria v pomere k výkonu ekonomiky, čiže k hrubému domácemu produktu (HDP). Na Slovensku dosiahol vlani podľa tohto ukazovateľa 35,5 percenta HDP. Ako ďalej vyplýva z údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, výber daní na Slovensku rastie od roku 2012, kedy bol na úrovni zhruba 29 percent HDP.

Výber daní na Slovensku bol pritom vlani druhý najvyšší vo V4. Z okolitých krajín nás predbehlo len Poľsko s podielom 36 percent. Na druhej strane, menší výber daní v podiele k HDP vykazuje Česko či Maďarsko, a to na úrovni 34,1, respektíve 35,1 percenta.

Považujete výšku daňového zaťaženia na Slovensku za primeranú?

A ktoré dane najviac plnia štátnu kasu? Najväčšiu položku na príjme z daní tvoria fondy sociálneho a zdravotného poistenia (FSZP) s podielom 43,5 percenta. Druhou najväčšou položkou je výnos z dane z pridanej hodnoty (DPH) s podielom 22,6 percenta na celkových daňových príjmoch.

Analytici zároveň dodávajú, že zvyšovanie výberu daní bolo spôsobené zvýšením daňového zaťaženia a efektívnejším výberom daní. „Napríklad daňové zaťaženie práce priemerného slobodného bezdetného pracovníka stúplo z 39 percent z ceny práce v roku 2011 na 41,5 percenta v roku 2022,“ odvolávajú sa na údaje OECD analytici ISA.

Vyššiu efektívnosť výberu dane môžeme pozorovať vývojom efektívnej daňovej sadzby (EDS), ktorá predstavuje podiel výnosu dane na daňovej základni. Tento podiel sa očisťuje o jednorazové vplyvy a legislatívne zmeny. Čím vyššiu hodnotu tento ukazovateľ dosiahne, tým je vyššia úspešnosť výberu dane.

Pri DPH hodnota EDS stúpala od minima v roku 2012 (12 percent) do vrcholu začiatkom roka 2021 (16,5 percenta). Údaj z apríla tohto roku je na úrovni 15,6 percenta.

Viac o téme: daň z pridanej hodnoty DPH , dane , daňové zaťaženie , Inštitút pre stratégie a analýzy ISA , Vyšehradská štvorka V4

Súvisiace články

Aktuálne správy