Stabilnejší a bezpečnejší? Európsky bankový sektor podľa jeho lídrov prekonáva ten americký, má však rezervy

Banky na starom kontinente sú silné a v dobrej kondícií, aj keď veľkosť amerických finančných domov zatiaľ nedosahujú, tvrdia vedúci predstavitelia európskeho bankového sektora. Obdobie zvýšených úrokových sadzieb je však podľa nich vhodnou príležitosťou na ich rast. Ďalšiu príležitosť vidia v rozširovaní európskeho trhu sekuritizácie, no netreba zabúdať ani na jeho úskalia.

Podľa výkonnej riaditeľky španielskej bankového giganta Santander Any Botínovej sa aj napriek problémom švajčiarskej Credit Suisse nie je čoho obávať a európsky bankový sektor je v dobrej kondícií. Práve nútený predaj Credit Suisse označila podľa webu cnbc.com Botínová ako problém manažmentu danej bankovej inštitúcie a nič nenasvedčuje tomu, že by mohlo ísť o problém celého sektoru bankovníctva.

Ako uviedla na konferencii Inštitútu medzinárodných financií v Bruseli, európsky bankový sektor považuje za dostatočne likvidný, dostatočne chrániaci svojich klientov. Európske banky sú zároveň podľa nej pripravené na rast. Tomu nahrávajú aj zvýšené úrokové sadzby Európskej centrálnej banky, vďaka ktorým sa zisky komerčných bánk môžu o niečo zvýšiť. Práve pomocou týchto ziskov by mohol byť financovaný rast jednotlivých bánk.

Prinesú vysoké úroky rast európskych bánk?

Podľa predsedu Európskeho orgánu pre bankovníctvo Josého Manuela Campu práve pri zvýšených úrokových sadzbách sa ukáže stabilný biznis model európskych bánk, vďaka čomu by sme mohli zaznamenať aj rast hodnoty jednotlivých bankových inštitúcií.

Aj napriek tomu, že najväčšia americká banka má hodnotu desiatich najväčších európskych bánk, európske banky majú veľký náskok z hľadiska bezpečnosti. Práve po kolapse niekoľkých amerických bánk strednej veľkosti sa podľa vyjadrení Botínovej ukazuje, že Európa je novým bezpečným prístavom bez výrazných bankových problémov.

Ktorý bankový systém považujete za bezpečnejší a stabilnejší?

Lídri európskych inštitúcií sa taktiež zhodli na dôležitosti dlho pripravovaného plánu z dielne Európskej únie, pomocou ktorého by bolo možné vytvoriť akúsi bankovú úniu, ktorá by zahŕňala spoločný systém poistenia vkladov. Práve pomocou tohto plánu cieli Európska únia na ešte väčšie posilnenie európskych bankových inštitúcií.

Sekuritizácia ako jedna z možností na rast bankového sektora

Výkonná riaditeľka španielskej Santander Group sa taktiež vyjadrila, že potenciál na rast európskych bánk vidí v sekuritizácií. Podľa odhadov tejto finančnej skupiny sa európsky trh sekuritizácie pohybuje asi iba na 6 percentách toho amerického. Sekuritizácia je finančný nástroj obsahujúci dlhové záväzky vrátane hypoték či iných foriem úverov. Všetky tieto jednotlivé úvery sú zabalené do jedného balíka a následne sa predávajú tretím stranám vo forme dlhopisov či iných cenných papierov.

Zaujímavosťou však je, že práve takýto finančný nástroj bol jedným z dôvodov hospodárskej krízy v rokoch 2008-2009. Americké ratingové spoločnosti zle ohodnocovali rizikovosť hypotekárnych úverov, ktoré boli zabalené do takýchto balíkov. Následne ich skupovali investičné banky či iné spoločnosti v nevedomosti o prílišnej rizikovosti hypoték. Po zvýšení amerických úrokových sadzieb neboli dlžníci schopní hypotéky splácať a investičné banky mali v rukách bezcenné dlhopisy, z ktorých úroky nikdy nevideli.

Viac o téme: banková kríza, bankový sektor, banky, Európska centrálna banka ECB, Európska únia EÚ, Sekuritizácia, Spojené štáty americké USA, stabilita

Súvisiace články

Aktuálne správy