Spoločnosť Binance varuje pred podvodníkmi. Vylákali z ľudí tisíce eur.

Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance varuje pred podvodnými skupinami, ktoré zneužívajú jej meno. Ponukou falošných investícií vylákali z ľudí aj tisíce eur.

Slovenskom sa čoraz častejšie šíria podvodné ponuky, ktoré zneužívajú dobré meno spoločnosti Binance. Podvodníci predstierajú, že sú zástupcovia zákazníckeho servisu spoločnosti Binance a snažia sa z ľudí vylákať peniaze cez ponuku falošných investícií alebo podvodných súťaží. Následne im sľubujú nerealisticky vysoké alebo garantované výnosy. „Páchateľov často operujú s pojmy ako umelej inteligencie, ‚machine learning‘ alebo obchodovania pomocou algoritmov. Nezaujatého investora sa im často podarí presvedčiť o svojej erudovanosti. Následne sofistikovane pripravia svoje obete o všetky vložené prostriedky,“ hovorí Daniel Fekete, manažér spoločnosti Binance.

Obete podvodov sú často kontaktované na sociálnych sieťach, cez e-mail alebo telefonicky. Útočníci s pomocou nátlakových techník sa snažia z obetí vylákať citlivé údaje, získať prístup k účtom alebo priamo vylákať peniaze. „Používajú techniky, ktoré poznáme z televízneho nakupovania. Časovo obmedzená ponuka platí len nasledujúcich 10 minút, potom už bude neskoro. Bohužiaľ sa stále nájde mnoho ľudí, ktorí im naletia,“ dopĺňa Fekete.

Ilustračné foto: Binance, agentúra BeeContent

Ďalšou používanou taktikou je zneužitie strachu obete o vlastné finančné prostriedky. Obete dostanú podvodný e-mail, ktorý sa tvári ako oficiálna správa od spoločnosti Binance. V ňom podvodníci obete informujú, že jej finančné prostriedky alebo celý účet budú zmrazené, ak nepodnikne potrebné kroky, často tlačia na zloženie zálohy slúžiacej k fiktívnemu „odblokovaniu“ prostriedkov. „Ludia by mali byť maximálne ostražití a ak po nich niekto v online prostredí alebo telefonicky požaduje prihlasovacie údaje, heslo alebo číslo kreditnej karty, nikdy by mu ho nemali poskytnúť,“ radí Fekete.

Podľa spoločnosti Binance sú podvody spojené s kryptomenami veľkým problémom nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Investigatívne oddelenie spoločnosti minulý rok spolupracovalo na viac ako 47 tisícoch prípadov s orgánmi činnými v trestnom konaní z celého sveta. „Od polície dostávame pomerne veľa žiadostí o spolupráci, je ich aj niekoľko týždenne. Drtivá väčšina sa týka práve rôznych podvodov. Vo väčšine prípadov si vyšetrovatelia vyžiadajú údaje k podozrivým transakciám alebo konkrétnym osobám, ktoré sú podozrivé z nelegálnej činnosti,“ dodáva Fekete.

[reklamný článok]

Viac o téme: Binance, kryptomeny, podvodníci, podvody

Súvisiace články

Aktuálne správy