Sme rodina ich chce v ústave, podľa rezortu financií to nie je potrebné. Čo povedali o platbách v hotovosti súdy?

, Redakcia

Poslanci Sme rodina koncom februára prekvapili návrhom, ktorým chcú do ústavy zakotviť právo na platby v hotovosti. Argumentujú okrem iného aj tým, že chcú zamedziť pokusom o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti. Štátny tajomník rezortu financií však považuje aktuálnu legislatívnu ochranu hotovostných platieb za dostatočnú. Za pravdu mu dáva aj súdny verdikt.

Test postavenia platieb v hotovosti na Slovensku sa odohral relatívne nedávno v súdnom spore obchodnej siete Lidl so Slovenskou obchodnou inšpekciou. Dôvodom bola skutočnosť, že inšpekcia udelila v roku 2019 Lidlu pokutu za to, že v jednej z jeho predajní sa pred Vianocami v roku 2018 predávala pyrotechnika bez možnosti platby v hotovosti. Zákazníci dostali možnosť zaplatiť iba kartou.

Spoločnosť Lidl sa voči tejto pokute odvolala na slovenské súdy. Krajský súd v Žiline však v auguste minulého roku verdikt Slovenskej obchodnej inšpekcie potvrdil. A v odôvodnení rozhodnutia sa okrem iného venoval aj aktuálnemu legislatívnemu postaveniu hotovostných platieb.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Využívanie platobných služieb za aktuálneho právneho stavu je pritom podľa súdu potrebné považovať iba za nadstavbu, resp. zjednodušenie vykonávania úhrad. Neznamená to však, že tieto služby negujú všeobecné pravidlo o hotovostnom peňažnom obehu a používaní eurobankoviek a euromincí ako všeobecného platobného prostriedku.

„Bezhotovostný platobný styk je aktuálne doplnkom toho hotovostného a nemožno ho preto nijako vynucovať,“ konštatoval žilinský krajský súd.

Hotovosť v zákone o Národnej banke Slovenska

Hotovostné platby sú pritom v súčasnosti chránené zákonom o Národnej banke Slovenska, podľa ktorého je pri peňažných platbách v hotovosti zakázané bez zákonného dôvodu odmietnuť prijatie zákonných platidiel. Pravdou však je, že na Slovensku máme aj zákon o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý zakazuje hotovostné platby nad určitú sumu. Ten je však momentálne kvôli stále platnému mimoriadnemu stavu neaktívny. Platby v hotovosti tak teraz nijako obmedzené nie sú.

Aktuálna legislatíva je pritom podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka na ochranu hotovostných platieb dostatočná a chráni záujmy občanov aj štátu. „My sa domnievame, že súčasná legislatíva je postačujúca. Ak majú poslanci iný názor, je to otázka na nich,“ citovala Klimeka agentúra TASR.

Súčasná právna úprava podľa neho chráni právo občanov používať hotovosť, zároveň chráni aj právo štátu, zamedzuje praniu špinavých peňazí a financovaniu nekalých aktivít. K tomuto cieľu slúži podľa neho práve spomínaný zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Tieto pravidlá sú podľa Klimeka zdravé a zodpovedajúce aj iným krajinám.

Pod návrhom ústavného zákona, ktorým sa má do Ústavy SR zakotviť právo na platbu v hotovosti, je podpísaný aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Foto: SITA

Za zmienku v tejto súvislosti stojí skutočnosť, že aktuálne platnú výnimku zo zákona o obmedzení platieb v hotovosti kvôli mimoriadnemu stavu chcelo samotné ministerstvo financií nedávno zrušiť. Návrh však v parlamente neprešiel a v hotovosti tak je možné naďalej platiť bez obmedzenia. „Snažíme sa presadiť to, aby boli obnovené. Dlhodobé vysadenie týchto stropov môže negatívne ovplyvňovať výber daní,“ dodal podľa TASR Klimek s tým, že sa o to budú snažiť aj naďalej.

Na zrušenie výnimky z obmedzenia platieb v hotovosti v rámci mimoriadnej situácie pritom chýbali okrem iného práve aj hlasy ešte nedávno vládnej strany Sme rodina. Krátko na to práve poslanci tohto hnutia do parlamentu predložili návrh ústavného zákona, ktorým chcú právo na hotovostné platby ešte viac ochrániť.

V dôvodovej správe k návrhu na jednej strane tvrdia, že povinný hotovostný styk nad určitý limit, ako to predpokladá spomínaný zákon o obmedzení platieb v hotovosti, je možné vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodov, na boj proti praniu špinavých peňazí, či proti korupcii a financovaniu terorizmu. Na druhej strane však tvrdia, že odklon od hotovosti ohrozuje právo na súkromie a podporí rozvoj kryptomien.

Argumenty? Strata súkromia, kryptomeny aj finančná gramotnosť detí

Podľa poslancov za Sme rodina sme pritom v poslednom období svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu práva na hotovostné platby cez všeobecne záväzné právne normy. O aké iniciatívy ide, však nekonkretizovali a neodpovedali ani na dodatočné otázky webu oPeniazoch.sk, či prípadne plánujú aj nejaké úpravy v spomínanom zákone o obmedzení platieb v hotovosti.

„Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa nášho názoru výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok, ktoré organizujú. Netreba zabúdať aj na fakt, že zachovanie práva na hotovosť je významným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti našej mladšej generácie,“ dočítate sa v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona.

Deti by totiž podľa nich postupným zrušením bankoviek a mincí a výlučnou existenciou kryptomien nebudú dostatočne finančne gramotné. „Na margo uvedeného je preto potrebné podotknúť, že právo platiť v hotovosti má byť charakterizované a ponímané, ako výraz slobodnej voľby človeka takto platiť v hotovosti nie preto, že elektronicky platiť nemôže, ale preto, že elektronickou formou platiť nechce, a to z akýchkoľvek dôvodov, v reakcii na konkrétnu situáciu alebo ako prejav jeho osobnosti,“ konštatujú predkladatelia z hnutia Sme rodina.

Termín rokovania o návrhu ústavného zákona z dielne Sme rodina zatiaľ nie je známy. Jeho účinnosť však navrhujú už od 1. júla tohto roka.

Viac o téme: hotovosť , hotovostné platby , Marcel Klimek , Ministerstvo financií SR MF , obmedzenie , platby , Sme rodina , súd , súdny spor , Ústava SR

Súvisiace články

Aktuálne správy