Slovensko ako lacná pracovná sila? Takto sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami únie

, Redakcia

Slováci často o sebe zvyknú hovoriť, že sú v rámci Európskej únie lacnou pracovnou silou. Ako sme na tom v skutočnosti v porovnaní s ostatnými krajinami únie? Podľa najnovších dát Eurostatu za priemerom únie v nákladoch na pracovnú silu výrazne zaostávame, sú však u nás vyššie ako napríklad v Maďarsku či Poľsku.

Priemerné hodinové náklady práce na Slovensku dosiahli podľa údajov, ktoré zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, v minulom roku 15,6 eur. Oproti roku 2021 teda stúpli o 1,1 eur. Ide pritom o celkové náklady, ktoré znášajú zamestnávatelia na zamestnávanie pracovníkov, vrátane miezd a nemzdových nákladov. Teda napríklad aj výdavky na školenia či pracovné odevy.

Náklady na pracovnú silu tak boli na Slovensku v minulom roku zhruba polovičné v porovnaní s priemerom Európskej únie, ktorý dosiahol 32,8 eur a medziročne vzrástol o 2,5 eur. V eurozóne boli hodinové náklady práce vlani ešte o niečo vyššie, na úrovni 34,3 eur.

Hoci sa tohto porovnanie môže zdať odpoveďou na otázku o lacnej pracovnej sile, v únii je stále viacero krajín, v ktorých je zamestnávanie pracovníkov ešte lacnejšie. Vôbec najnižšie náklady na pracovnú silu majú v Bulharsku, a to 8,2 eur na hodinu, nasleduje Rumunsko s 9,5 eur.

Práca je u nás drahšia, ako v Maďarsku a Poľsku

Na Slovensku sú pritom vyššie náklady na pracovnú silu aj ako v susednom Maďarsku, a to o takmer 5 eur na hodinu. Rovnako nižšie hodinové náklady práce majú aj v Poľsku vo výške 12,5 eur. Naopak, o niečo vyššie náklady na zamestnancov majú zamestnávatelia v susednom Česku na úrovni 16,4 eur na hodinu.

Najbližšiu úroveň hodinových nákladov na pracovníka k Slovensku pritom v minulom roku evidoval Eurostat v Portugalsku, kde dosiahli 16,1 eur. O priečku za Slovenskom bolo zase Grécko s nákladmi na pracovnú silu vo výške 14,5 eur za hodinu.

Vôbec najdrahšia pracovná sila v rámci Európskej únie sa však nachádza v Luxembursku, kde hodinové náklady zamestnávateľov v priemere vychádzajú až na vyše 50 eur. Nasleduje Dánsko s nákladmi necelých 47 eur na hodinu a Belgicko s 43,5 eur na hodinu.

Viac o téme: Európska únia EÚ, Eurostat, eurozóna, makroekonomika, náklady, práca, pracovný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy