
Slováci začiatkom roka 2025 hodnotili svoju finančnú situáciu o čosi horšie ako na konci minulého roka. Vyplýva to z najnovších výsledkov indexu webu oPeniazoch.sk, ktorý vypracovala výskumná agentúra ResSolution Group. Index sleduje subjektívne pocity Slovákov, informácie o ich finančnej situácii a aj to, ako vnímajú svoju finančnú budúcnosť.
Súhrnný oPeniazochindex sa v 1. štvrťroku 2025 znížil na 52,44 bodu, čo je oproti poslednému kvartálu 2024 pokles o 0,28 bodu. Kým subjektívne hodnotenie výraznejšie kleslo a objektívny stav sa mierne zhoršil, rast finančného optimizmu časť strát vykompenzoval.
„Nový index finančného zdravia slovenských domácností webu oPeniazoch.sk ukazuje, že Slováci sa cítia chudobnejší ako v skutočnosti sú. Rovnako platí, že do budúcnosti pozeráme pomerne s pesimizmom. Hoci sa tento komponent indexu mierne zlepšil, stále zostáva najslabším článkom v celkovom vnímaní finančného zdravia Slovákov,“ uviedol na margo vývoja indexu v prvom štvrťroku 2025 Michal Pobeha, manažér webu oPeniazoch.sk.

„Hodnota indexu je nad 50 bodmi, kam ju ťahá najmä relatívne nízka zadlženosť, malé problémy so splácaním dlhov, čoho sa Slováci neobávajú ani do budúcnosti,“ konštatuje Lucie Vlčková, Head of Insights & Media Research v spoločnosti ResSolution Group. Naopak, pozitívnejšiemu hodnoteniu bránia najmä obavy z rastúcich nákladov na bývanie a domácnosť, nespokojnosť s osobným príjmom a negatívne hodnotenie zmien ekonomickej situácie v predchádzajúcom roku.
Cítime sa byť chudobnejší
Z troch komponentov súhrnného indexu najväčší prepad zaznamenal subindex ekonomickej atmosféry, ktorý meria subjektívne pocity ľudí vo vzťahu k ich finančnej situácii. V 1. kvartáli klesol na 47,96 bodu (pokles o 1,35 bodu). Slováci totiž častejšie uvádzajú, že sa cítia chudobní, sú menej spokojní so svojím príjmom a porovnaním s ostatnými. „Hlavným faktorom je, že sa Slováci častejšie považujú za chudobných, zhoršenie ale pozorujeme i vo všetkých ostatných faktoroch,“ konštatuje Vlčková.
Najvýraznejší pokles nastal u ľudí vo veku 25 až 34 rokov, kde index klesol o viac ako 4,5 bodu. Výrazná nespokojnosť s osobným príjmom zostáva podľa Vlčkovej hlavnou brzdou pozitívnejšieho hodnotenia: „Tiež ostatné faktory, ako považovanie sa za chudobného či bohatého, porovnanie s priemerným Slovákom, spokojnosť s celkovou ekonomickou situáciou domácnosti, sú hodnotené skôr horšie. Hlavnou brzdou je ale nespokojnosť s osobným príjmom.“
Cítime rast výdavkov
Subindex ekonomického zdravia, ktorý hodnotí reálne čísla – teda príjmy, výdavky, zadlženosť a schopnosť šetriť – klesol len mierne, na 63,19 bodu (pokles o 0,30 bodu). Dôvodom je najmä rast výdavkov domácností na splátky dlhov a na bývanie.
Čo je oPeniazochindex?
Tento index je komplexným ukazovateľom toho, ako sa darí slovenským domácnostiam po finančnej stránke. Je to súhrnné číslo, ktoré vzniká z odpovedí ľudí na rôzne otázky o ich peniazoch, výdavkoch, úsporách či pocitoch z budúcnosti. Realizuje sa na štvrťročnej báze analýzou dát na reprezentatívnej vzorke 1000+ respondentov z internetovej populácie staršej ako 18 rokov. Viac informácií o indexe nájdete na webe oPeniazoch.sk, ktorý patrí medzi najčítanejšie ekonomické spravodajské weby na slovenskom internete a je súčasťou mediálnej skupiny Zoznam.
Pokles tohto ukazovateľa sa týkal predovšetkým ekonomicky aktívnych ľudí od 25 do 54 rokov, najviac v skupine 35 až 44 rokov (pokles o 3,3 bodu). Naopak, zlepšenie bolo zaznamenané u mladých od 18 do 24 rokov (nárast o vyše 4 body) a tiež u seniorov nad 55 rokov.
Aj napriek poklesu si Slováci udržiavajú relatívne dobré finančné základy a tento subindex si drží výrazne vyššiu hodnotu, ako zvyšné dva komponenty. „Dôvodom je najmä stále nízky pomer výšky splátok dlhov domácností voči osobnému príjmu a fakt, že väčšina Slovákov nemá problém svoje dlhy splácať, prípadne ani žiadne nemá,“ vysvetľuje Lucie Vlčková. Na druhej strane však lepšie hodnotenie brzdí nízky zostatok príjmov po zaplatení výdavkov a tiež nízka finančná rezerva.
Miera pesimizmu sa znížila
Jediným rastúcim komponentom indexu bol v prvom štvrťroku subindex ekonomického optimizmu, ktorý stúpol na 46,17 bodu (nárast o 0,81 bodu). Slováci sú tak mierne pozitívnejší, pokiaľ ide o výhľad do budúcnosti.
„Hlavným faktorom tohto nárastu je mierne zlepšenie v oblasti obáv z rastúcich nákladov na bývanie a domácnosť, aj keď tieto sú stále najhoršie hodnoteným faktorom, a mierne pozitívnejšie očakávania zmien ekonomickej situácie v nasledujúcom roku,“ hovorí Vlčková.
Najviac sa pritom zlepšili vyhliadky u seniorov nad 65 rokov (nárast o viac ako 3 body), ale aj u skupín 45–64 rokov a 18–24 rokov. Jedinou skupinou, kde sa miera optimizmu zhoršila, boli Slováci vo veku 25 až 44 rokov.
Subindex ekonomického optimizmu však stále zostáva najslabším zo všetkých troch komponentov súhrnného indexu. Dôvodom sú naďalej pretrvávajúce obavy z rastu nákladov a slabé hodnotenie vývoja finančnej situácie v uplynulom roku. „Miera obáv z neschopnosti splácať dlhy je síce nižšia, ale negatívne hodnotenie vo vyššie spomínaných faktoroch nepustí tento subindex vyššie,“ dodáva Vlčková.
ResSolution Group
ResSOLUTION Group je renomovaná česká výskumná agentúra s bohatými skúsenosťami v oblasti prieskumu trhu. V jej ponuke nájdete marketingové a mediálne výskumy, z ktorých majú mnohé medzinárodné presah. Spracováva rôznorodé výskumné šetrenia pre významné inštitúcie, medzi ktoré patria napríklad univerzity, bankové a obchodné spoločnosti, televízie, mediálne dojmy, ministerstvá a iné štátne inštitúcie a podobne.
Dotazovanie indexu agentúra realizuje metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke internetovej populácie z National Sample SK (predtým Slovenský národný panel). Viac informácií nájdete na tejto stránke.