Slováci ako pracovitý národ? Takto sme dopadli v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ!

autor logo


Redakcia

O Slovákoch sa zvykne hovoriť, že sú pracovitý národ. Ako sme však na tom v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, čo sa týka odpracovaných hodín? Najnovšie porovnanie od Eurostatu prináša zaujímavé zistenia – nie sme síce na úplnom vrchole rebríčka, no patríme ku krajinám, kde sa pracuje viac.

Priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň v hlavnom zamestnaní v rámci celej Európskej únie predstavoval v minulom roku 36 hodín. Slovenskí pracovníci však podľa údajov Eurostatu odpracovali v priemere o niečo viac, a to 37,9 hodiny, čo nás radí nad európsky priemer a skôr ku krajinám s vyšším počtom odpracovaných hodín.

Z regionálneho pohľadu je situácia v jednotlivých krajinách zhruba podobná, aj keď jeden z našich susedov je na tom výrazne lepšie. O niečo vyšší počet odpracovaných hodín v našom regióne vykazuje Poľsko, a to 38,9. Česko je tesne za nami s 37,8 odpracovanými hodinami a Maďarsko eviduje za vlaňajšok 37,4 odpracovaných hodín. Výrazne menej sa však podľa oficiálnych štatistík Eurostatu pracuje v susednom Rakúsku, ktoré v tomto porovnaní zaznamenalo 33,9 odpracovaných hodín za týždeň.

Považujete počet odpracovaných hodín na Slovensku za primeraný?

Podrobnejší pohľad na všetky krajiny taktiež odhaľuje výraznejšie rozdiely. Najdlhšie pracovné týždne boli v minulom roku zaznamenané v Grécku, a to na úrovni 39,8 hodiny. Nasledovali Bulharsko (39,0), už spomínané Poľsko (38,9) a Rumunsko (38,8). Naopak, Holandsko malo najkratší pracovný týždeň (32,1 hodiny), nasledované Dánskom, Nemeckom a Rakúskom (každé 33,9 hodiny). 

A v akých oblastiach sa pracuje najviac? Najdlhší pracovný týždeň v EÚ v minulom roku zaznamenali hospodárske činnosti v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove, a to 41,2 odpracovaných hodín. Nasledovala ťažba a dobývanie (38,8) a stavebníctvo (38,7). Na druhej strane, najkratšie pracovné týždne boli zaznamenané v činnostiach domácností ako zamestnávateľov (26,7), vo vzdelávaní (31,9) a v umení, zábave a rekreácii (32,9).

Viac o téme: Európska únia EÚ , Eurostat , práca , pracovný čas , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy