Silné euro nám pomáha lacnejšie cestovať: Pozrite si, kam sa oplatí vybrať!

, Redakcia

Pri výbere dovolenkovej krajiny zohráva dôležitú úlohu aj inflácia. Teda nárast cenovej hladiny v danej krajine. „Treba zdôrazniť, že kurz nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim náklady na turizmus. Cenový vývoj (inflácia) v daných krajinách býva odlišný od situácie v eurozóne, čo ovplyvňuje reálne náklady na tovar a služby,” pripomína Marek Nemky.

Ako dopĺňa analytik XTB, kombináciou týchto dvoch faktorov – kurzových zmien a rozdielov v inflácii – môžeme lepšie určiť, kde budú mať obyvatelia eurozóny lacnejšiu dovolenku a naopak, kde by mohli očakávať vyššie náklady. Hoci ako dodáva, ani táto kalkulácia nie je úplne presná, keďže vychádza z údajov štatistických úradov a z celého spotrebného koša, ktorý nie je typický pre dovolenkárov.

Pri zohľadnení kurzových zmien a zmien v spotrebných košoch sa podľa XTB ukazuje, že pre obyvateľov eurozóny by bola dovolenka v porovnaní s predchádzajúcim rokom najlacnejšia v Brazílii, kde by ceny po započítaní medziročnej inflácie a kurzových zmien boli o 8,5 percenta nižšie. O zhruba 5 percent môže byť dovolenka lacnejšia v Južnej Kórei alebo na Novom Zélande. Lacnejšie oproti minulému roku by mali byť aj dovolenkové destinácie, ako je Maďarsko alebo Švédsko.

Naopak, drahšie dovolenka pri medziročnom porovnaní kurzových zmien spolu s infláciou vychádza v Turecku, kde vysoká inflácia a iba mierne oslabenie tureckej líry vlani zvýšili ceny obyvateľom eurozóny o 22 percent. Vyššie náklady sú aj v USA (o 7 percent), Spojených arabských emirátoch či Poľsku.

Spoločnosť XTB na záver ponúka aj tipy, ako bezpečne a bez zbytočných poplatkov platiť, meniť peniaze a vyberať z bankomatu v neeurových destináciách:

  • Informujte sa o dostupnosti platbami kartou či o sieti bankomatov v oblasti, kam cestujete.
  • Ak máte možnosť, využite na platby tzv. multimenové platobné karty, kde býva zmena meny najvýhodnejšia. Postačí aj digitálna verzia.
  • Ak chcete meniť eurá za lokálnu menu, pozor na zmenárne na pochybných miestach. Obráťte sa radšej na banky.
  • Výhodnejší môže byť výber hotovosti z bankomatov. Robte ho z debetnej karty, nie kreditnej, ktorá má vyššie poplatky.
  • Ak vám pri platbe či pri výbere hotovosti z ATM ponúknu možnosť dynamického prepočtu meny (DCC), odmietnite ju a urobte platbu či výber bez prepočtu. Býva to výhodnejšia možnosť.
  • Ak v krajine nájdete banku z rovnakej finančnej skupiny, akú používate, môžu byť výbery výhodnejšie. Overte si však poplatky v zahraničí vo vašej banke radšej vopred.

[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]

Predošlá strana

Viac o téme: cestovanie , dovolenky , euro , inflácia , Marek Nemky , turizmus , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy