Šéf kryptomenovej burzy Coinbase pre chýbajúce zákony hrozí odchodom zo Spojených štátov

Šéf americkej kryptomenovej burzy Coinbase Brian Armstrong v utorok pohrozil, že jeho podnik odíde zo Spojených štátov, ak nebudú čoskoro existovať jasné pravidlá regulácie, v rámci ktorých môžu tieto burzy v USA pôsobiť. V takom prípade sa podľa neho do zahraničia presunú aj ďalší hráči v odvetví. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Na stole sú úplne všetky možnosti, vrátane odchodu alebo čohokoľvek iného, čo bude potrebné,“ povedal Armstrong na konferencii v Londýne. Jasné pravidlá sú podľa neho potrebné aj v ďalších krajinách, ako je napríklad Británia. Inak sa podľa neho môže stať, že prevádzkovatelia kryptomenových búrz pôjdu napríklad do daňových rajov. Tam bola aj kryptomenová burza FTX, ktorá vlani skrachovala. Svoje aktivity riadila z Bahám.

„To je aj dôvod, prečo potrebujeme jasnú legislatívu a reguláciu v danom štáte. Pretože keď to nebude v Británii, keď to nebude v USA, tak tie firmy budú existovať v daňových rajoch.“ Vyhlásil to po otázke bývalého britského ministra financií Georgea Osbournea, ktorý sa ho na konferencii spýtal, či sa môže stať, že Coinbase z USA odíde.

Kým niektoré veľké ekonomiky, ako napríklad Európska únia, vypracovali pre kryptomeny pravidlá šité na mieru, v Spojených štátoch je tento sektor stále väčšinou neregulovaný. Americké regulačné orgány a orgány činné v trestnom konaní tento rok rázne zakročili proti kryptomenovým spoločnostiam a zamerali sa na nelegálne ponuky a nedodržiavanie pravidiel, ktoré majú zabrániť nelegálnej činnosti. V marci americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) pohrozila spoločnosti Coinbase žalobou kvôli niektorým produktom.

Britské ministerstvo financií napriek tomu vo februári stanovilo prvý súbor pravidiel na reguláciu kryptomien a jeho finančný dohľad v marci vyzval na zavedenie prísnych pravidiel, aby sa toto odvetvie očistilo. Armstrong v pondelok na twitteri napísal, že Británia „rýchlo postupuje v oblasti rozumnej regulácie kryptomien, a bez bližšieho spresnenia dodal, že je rád, že môže na britských ostrovoch naďalej investovať. Napriek tomu vyjadril obavy, že banky v Británii v snahe vymýtiť podvody zaujímajú čoraz tvrdší prístup ku klientom, ktorí prevádzajú peniaze na kryptomenové burzy.

Britská banka prijala opatrenia na ochranu pred kryptozločincami

Popredná britská banka NatWest v marci zaviedla nové limity pre klientske prevody na kryptomenové burzy v snahe ochrániť spotrebiteľov pred tým, čo nazýva „kryptozločincami“.

„Niektoré britské banky blokujú fiat platby kryptomenovým spoločnostiam, čo nie je v poriadku,“ napísal Armstrong na twitteri s odvolaním sa na tradičné meny. „Kvalitné opatrenia proti podvodom majú zmysel, plošný zákaz nie,“ dodal. Plošný zákaz navyše podľa neho nie je pravdepodobne ani v súlade so zákonom.

Americká SEC minulý týždeň začala ďalšiu verejnú diskusiu o svojich návrhoch rozšíriť definíciu slova „burza“. Chce najmä objasniť, že súčasné pravidlá fungovania búrz sa vzťahujú aj na decentralizované kryptomenové platformy. Kryptomenové firmy doterajšie návrhy považujú za príliš vágne a za snahu dostať pod kontrolu platformy decentralizovaných financií, označované skrátene DeFi. Tie užívateľom umožňujú požičiavať, požičiavať si alebo aj sporiť v digitálnych aktívach, čím obchádzajú tradičné banky a burzy.

Viac o téme: banky , Coinbase , kryptomeny , podvody , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy