Ruský rozpočtový schodok prudko rastie, o tretinu už prevýšil celoročný plán

, Redakcia

Rozpočtové problémy Ruska sa neustále prehlbujú. Deficit federálneho rozpočtu totiž podľa ruskej agentúry Interfax prekročil k 28. marcu už 4 bilióny rubľov. To je už o vyše bilióna rubľov viac, ako si Rusi naplánovali na celý rok.

Ako informuje ruská tlačová agentúra Interfax, federálne rozpočtové príjmy Ruskej federácie podľa webu Electronic Budget dosiahli k 28. marcu 3,497 bilióna rubľov. Výdavky sa však vyšplhali až na 7,505 bilióna rubľov.

Deficit federálneho rozpočtu Ruska tak za necelé tri mesiace dosiahol už 4,008 bilióna rubľov, čo je v prepočte bezmála 50 miliárd eur. Schodok tak už stihol prevýšiť plán na celý rok, ktorý si Ruská federácia stanovila na úrovni necelých 3 biliónov rubľov.

Pokračovanie v katastrofálnom úvode roka

Hoci agentúra Interfax dodáva, že online dáta o plnení rozpočtu nemusia úplne odrážať skutočný obraz, najmä kvôli harmonogramu plnenia daňových príjmov, zverejnené údaje potvrdzujú nepriaznivý vývoj z prvých dvoch mesiacov roka. Podľa oficiálnych údajov ruského ministerstva financií sa totiž schodok priblížil k celoročnému plánovanému deficitu už koncom februára, kedy dosiahol 2,6 bilióna rubľov, teda vyše 32 miliárd eur.

Ruská federácia totiž aktuálne zápasí s rapídnym prepadom príjmov a na druhej strane výrazným rastom výdavkov najmä v dôsledku vojny na Ukrajine. Výnosy z ropy a plynu za prvé dva mesiace tohto roka medziročne klesli až o takmer 50 %, kým výdavky naopak stúpli o viac ako 50 %.

Oficiálne údaje o vývoji rozpočtu za prvý kvartál by malo ruské ministerstvo financií zverejniť začiatkom apríla.

Viac o téme: deficit, makroekonomika, rozpočet, Rusko, štátny rozpočet, verejné financie, vojna

Súvisiace články

Aktuálne správy